Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Argei

(16-17 marca i 14-15 maja)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tiberinus
Tiberinus - prawdopodobnie to jemu Rzymianie składali ofiary dziękczynne. | Autor: Erin Silversmith | GNU Free Documentation License

Argei były to archaiczne obchody w antycznym Rzymie, które odbywały się w dniach 16-17 marca oraz 14-15 maja. Już w czasach panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.) rytuały związane z tym wydarzeniem były tajemnicze i niezrozumiałe.

W maju procesja złożona z pontyfików, westalek i pretorów pokonywała trasę złożoną z 27 postojów (sacella lub sacraria), gdzie na każdym z nich osoby biorące w pochodzie odbierały manekiny (effigies lub simulacra) wykonane z trzciny i słomy. Po odwiedzeniu każdej ze stacji procesja udawała się do Pons Sublicius – najstarszego mostu Rzymu – skąd do Tybru wrzucano wszystkie kukły.

Obchody argei trwały jeszcze do późnych lat Cesarstwa Rzymskiego, mimo że nie znano za bardzo kontekstu święta. Dowodzi to, jak Rzymianie byli przywiązani do tradycji i związani z religią.

Zgodnie z Owidiuszem, rytuał ten był formą złożenia ofiar na cześć Saturna lub też boga rzeki Tyber – Tiberinusa.

Źródła wykorzystane
  • Gradel Ittai, Emperor Worship and Roman Religion, 2002
  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Smith William, A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, London 1875
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów