Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Krwawy las

Geraint Jones

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Krwawy las

Książka „Krwawy las” to debiut weterana wojennego Gerainta Jonesa. Autor zdecydował się opowiedzieć tragiczną klęskę rzymskich legionów z roku 9 n.e. w lasach germańskich z perspektywy zwykłych żołnierzy. Temat fabuły jak i doświadczenia wojenne autora gwarantować powinny naprawdę wyjątkowo opisany świat antyczny.

Głównym bohaterem powieści jest Feliks („Szczęśliwy” – takie imię mu nadano po odnalezieniu) – żołnierz, którego poznajemy w tragicznych okolicznościach już na samym początku utworu. Jako jedyny z rzymskiego oddziału przeżył zasadzkę i tortury, a mnogość krwawych oraz brutalnych opisów może niejednego wrażliwego Czytelnika poruszyć. Nie da się jednak ukryć, że mnogość epitetów i opisów pozwala odczuć tragiczne okoliczności, jakie mógł bohater odczuwać. Feliks, ku swojemu zaskoczeniu nic nie pamięta – ani ze swojego życia, ani z zasadzki i krwawych tortur Germanów. Wraz z fabułą żołnierz będzie sobie przypominał swoją przeszłość oraz skomplikowane decyzje, które będą miały wpływ na innych.

Feliks zostaje odnaleziony przez oddział zwiadowczy, który sprowadza go do rzymskich legionów, gdzie następnie zostaje wcielony do jednej z centurii i contubernium – należących do XVII legionu. Wówczas to dochodzi do jego wyraźnego zbliżenia z Arminiuszem – młodym dowódcą wojsk pomocniczych – który ma doprowadzić do zagłady wojsk Warusa. Wraz z toczącą się akcją, pojawia się pełno nowych znaków zapytania, które jedynie podkreślają zagubienie zszokowanego żołnierza.

Feliks – dzieląc wspólny namiot z Pyzą, Kurczakiem czy Tytusem – przypomina sobie niełatwe życie legionowe. Autor barwnie ukazuje jak w rzeczywistości wyglądać mogły antyczne koszary, proces adaptacyjny nowego rekruta oraz swoista hierarchia panująca w contubernium. Pomimo początkowo wyraźnej niechęci towarzyszy do Feliksa, ten wraz z kolejnymi wydarzeniami dowodzi swojej wartości oraz udowadnia że nie jest żółtodziobem, a weteranem.

Autor w sposób bardzo realistyczny stara się podejść do tematu służby legionistów, ich samopoczucia, załamań, wydolności psychicznej. Jedni korzystają z usług prostytutek, które tabunami podążają za legionistami; inni zakładają rodziny, które spędzą z nimi ostatnie chwile w obozie w lesie teutoburskim. Mamy hazard, problemy z pieniędzmi, zabezpieczenie żołdu na wypadek śmierci żołnierza, niesubordynację w wojsku. Młodzi rekruci są postawieni najniżej w hierarchii – odpowiadają m.in. za czyszczenie sprzętu współtowarzyszy. W trakcie bitwy w lesie teutoburskim dostrzec można jak kształtuje się im charakter i uodporniają się na cierpienie, krew i śmierć. Geraint Jones z pewnością bazuje w swojej historii na własnych doświadczeniach oraz wiedzy.

Wielka klęska legionów Warusa w gęstych i olbrzymich lasach Germanii została przekazana z perspektywy żołnierzy w sposób wiarygodny. Autor za wszelką cenę starał się ukazać beznadziejność konfliktu, czego dowodem jest na koniec zmiana zdania Feliksa o Arminiuszu. Nasuwają się także konkluzje w głowie Feliksa: nie ma dobrych i złych w konflikcie; oraz żadna wojna nie może zostać usprawiedliwiona.

Najbardziej niesamowite w powieści jest panujące przerażenie i niepokój żołnierzy rzymskich, którzy posuwali się przez gęsty las w poszukiwaniu otwartej przestrzeni na rozbicie obozu; świadomość, że przebywają na obcej i nieznanej ziemi. Także scena poddania przez prefekta Cejoniusza ostatnich oddziałów oraz wymordowanie pozostałych przy życiu dowódców jest dramatyczna. Autor mnogością epitetów z jednej strony pozwala wczuć się Czytelnikowi w atmosferę oraz wejść w głowę wycieńczonych żołnierzy; jednak z drugiej strony czasami przytłacza odbiór utworu. Czasami po prostu wydaje się, że jest tego wszystkiego za dużo.

Z pewnością na plus trzeba podać, fachowe podejście autora, który – jak wspomina w posłowiu – przestudiował tematykę bitwy w lesie teutoburskim i starał się wiarygodnie oddać fakty oraz postaci historyczne. Dla osób, które nie mają problemów z brutalniejszymi opisami oraz mnogością epitetów polecam spędzić czas z książką. Zwłaszcza polecam ją osobom, które dalej uważają, że wojna to przygoda.

Geraint Jones, Krwawy las

Geraint Jones

Krwawy las

Powieść łącząca emocje Gladiatora Ridleya Scotta z autentyzmem Plutonu Olivera Stone’a.
Wojenny weteran debiutuje powieścią idealną dla fanów Bernarda Cornwella, Simona Scarrowa, Bena Kane a i Conna Igguldena, realistyczną historią o filmowym tempie akcji. W 9 r. n.e. w Lesie Teutoburskim rzymskie orły zostały rozniesione na germańskich włóczniach. To była jedna z największych militarnych klęsk w dziejach.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów