Recenzje książek o Rzymie


Bibliografia rzymska
.

Zachęcam do odwiedzenia Księgarni rzymskiej i zaopatrzenia się w książki o Rzymie. Jest tu mnóstwo ciekawych pozycji, które wzbogacą domowe biblioteczki.

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres:
[email protected]

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Pozycja

Krótki opis

Cesarze
Julian Apostata

Autorem tego krótkiego dziełka jest sam Julian, zwany przez potomnych apostatą, który był rzymskim cesarzem w latach 361-363 naszej ery i postanowił w wolnej chwili przelać na papier ocenę swoich poprzedników na cesarskim tronie w formie dowcipnej satyry.

SPQR
Mary Beard

Książka przedstawia zupełnie nowe spojrzenie na historię antycznego Rzymu. Pozycja ta napisana została przez światowej sławy filologa klasycznego Mary Beard.

Religie Rzymu
Mary Beard, John North, Simon Price

Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o wierzeniach antycznych Rzymian i próbą spojrzenia na religię Rzymian z innej perspektywy.

Etruskowie
Raymond Bloch

Krótkie, ale pełne podstawowych informacji opracowanie, będące dobrym, podstawowym kompendium wiedzy o Etruskach.

Justynian i Teodora
Robert Browning

Autor w swoim dziele zatytułowanym skupił się na rządach pary tytułowych bohaterów swojej pracy.

Ostatnie dni Pompei
Edward Bulwer-Lytton

Powieść angielskiego pisarza z XIX wieku, która okazała się być jego największym dziełem. Autor stworzył intrygującą fabułę, w której dowiadujemy się, jak mogło wyglądać życie Pompejańczyków na chwilę przed wybuchem Wezuwiusza.

Dzieje Rzymu
Max Cary, Hayes Howard Scullard

Wszechstronne przedstawienie dziejów rzymskich, czyli historia polityczna oraz społeczno-gospodarcza państwa potomków Eneasza.

Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa
Jerome Carcopino

Podczas lektury tej świetnie napisanej książki można z niewielkim wysiłkiem intelektualnym zobaczyć oczyma wyobraźni rzeczywisty obraz starożytnego Rzymu z I i II wieku n.e.

Damy Rzymu
Chandernagor Françoise

Powieść historyczna tocząca się za panowania pierwszego cesarza Augusta, ukazuje losy córki Kleopatry i Marka Antoniusza, Selene.

1453: Upadek Konstantynopola
Roger Crowley

Książka ukazuje historię upadku Konstantynopola z nieco większym naciskiem na militarne aspekty tego zdarzenia.

Hannibal
Gilbert Charles-Picard

Wiele książek o największym kartagińskim wodzu, zaprzysięgłym wrogu Rzymu już napisano. Jednym z autorów, który tego dokonał był francuski badacz dziejów państwa kartagińskiego oraz archeolog śródziemnomorski w jednej osobie, pan Gilbert Charles-Picard.

Justynian i Imperium Bizantyjskie
James Allan Evans

Próba oceny cesarza Justyniana i jego panowania, której podjął się brytyjski historyk James Allan Evans

Historie Konstantynopolitańskie
Halina Evert-Kappesowa

Ostatnio zapoznałem się z niewielką książką zatytułowaną „Historie Konstantynopolitańskie”, napisaną przez powojenną odtworzycielkę polskiej bizantynologii panią Halinę Evert-Kappesową (1904 – 1985).

Wespazjan. Trybun Rzymu
Robert Fabbri

Pierwszy tom powieści historycznej o Wespazjanie. Młody Rzymianin zdobywa swoje pierwsze doświadczenia w wojsku rzymskim i poznaje świat intryg oraz walk politycznych.

Wespazjan. Kat Rzymu
Robert Fabbri

Drugi tom powieści historycznej o Wespazjanie. Młody Rzymianin zostaje wysłany z tajemniczą misją na północ, by pochwycić ważną dla losów Rzymu postać. W międzyczasie mierzyć się będzie musiał z wieloma wrogami i zdrajcami.

Wespazjan. Fałszywy bóg Rzymu
Robert Fabbri

Trzeci tom powieści historycznej o Wespazjanie. Rzymianin tym razem znajduje się na dworze kolejnego władcy, Kaliguli, który z czasem zmienia się w rozwiązłego okrutnika.

Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu
Robert Fabbri

Czwarty tom powieści historycznej o Wespazjanie. Bohater musi się odnaleźć za panowania nowego cesarza Klaudiusza i odnaleźć utraconego orła legionu.

Ukrzyżowany w majestacie prawa
Weddig Fricke

Jest to książka wstrząsająca. Przeprowadzone w niej postępowanie dowodowe nasuwa jednoznaczny wniosek: do skazania Jezusa nie mogło dojść w takich okolicznościach, jakie przedstawia Nowy Testament.
Autorka ściera własne poglądy na temat Żydów i chrześcijaństwa z tymi zawartymi w książce Weddiga Fricke pt.: „Ukrzyżowany w majestacie prawa”.

Dynastia julijsko-klaudyjska w świetle dzieł Tacyta i Swetoniusza
Violetta Fułat-Światowska

Książka ukazująca panowanie dynastii julijsko-klaudyjskiej w oparciu o dzieła Tacyta i Swetoniusza.

Total War Rome: Zniszczyć Kartaginę
David Gibbins

Akcja powieści ma miejsce w latach 168-146 p.n.e. i obejmuje jeden z ciekawszych okresów w historii Rzymu. Republika Rzymska po zwycięskiej wojnie z Macedonią, musi ostatecznie zmierzyć się ze swoim największym przeciwnikiem, Kartaginą. Książka wydana została wraz z grą strategiczną Total War Rome II.

Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego
Edward Gibbon

Książka „Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego” autorstwa Edwarda Gibbona należy do tej grupy prac, które nigdy się nie starzeją.

Cezar: Życie giganta
Adrian Keith Goldsworthy

Cała książka jest nie tylko sprawnie napisaną i bardzo ciekawą opowieścią o Gajuszu Juliuszu Cezarze i jego burzliwych losach, które nieprzerwanie fascynują kolejne pokolenia polityków, historyków oraz miłośników historii.

Cycero
Robert Harris

Książka „Cycero” autorstwa Roberta Harrisa to pierwsza część „Trylogii rzymskiej” opowiadającej o życiu jednego z największych mówców w historii oraz wielkich polityków i prawników rzymskich.

Spisek
Robert Harris

Książka „Spisek” autorstwa Roberta Harrisa to druga część „Trylogii rzymskiej” – powieści historycznej opowiadającej o życiu Cycerona, jednego z największych prawników i mówców w historii.

Dyktator
Robert Harris

Książka „Dyktator” autorstwa Roberta Harrisa to trzecia część „Trylogii rzymskiej” – powieści historycznej opowiadającej o życiu Cycerona – jednego z największych polityków, prawników i mówców w historii.

Trylogia rzymska
Robert Harris

Cykl „Trylogia rzymska”, autorstwa Roberta Harrisa, opowiada o życiu, karierze i walce w obronie republiki Cycerona – największego mówcy starożytności i świata. W skład trylogii wchodzą trzy pozycje: Cycero, Spisek i Dyktator.

Cycero, Spisek
Robert Harris

Dwie pierwsze powieści trzytomowego cyklu „Imperium Rzymskie” (Cycero, Spisek, Dyktator) o starożytnym Rzymie. Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cyceron, wybitny mówca, polityk i popularyzator filozofii greckiej, który żył w I wieku p.n.e.

Upadek Cesarstwa Rzymskiego
Peter Heather

Szczegółowa analiza przyczyn oraz samego procesu upadku państwa rzymskiego.

Życie codzienne Etrusków
Jacques Heurgon

Książka „Życie codzienne Etrusków” przedstawia nam zapomnianą cywilizację Etrusków.

Imperator: Bramy Rzymu
Conn Iggulden

Pierwszy tom powieści historycznej ukazującej życie jednego z największych polityków i wodzów świata – Gajusza Juliusza Cezara. W pierwszej części poznajemy dzieciństwo młodego patrycjusza i jego drogę do polityki w trudnych czasach.

Imperator: Krew bogów
Conn Iggulden

Piąty tom powieści historycznej ukazującej nam burzliwy okres państwowości rzymskiej – śmierć Cezara i walkę „cezarian” ze spiskowcami o przyszłość republiki.

Waleriusz. Nieustraszony trybun
Douglas Jackson

Pierwsza część cyklu, opowiadająca o walce Rzymian pod dowództwem młodego trybuna Warrensa ze zbuntowanymi Brytami w roku 60 n.e.

Waleriusz. Sprawa Piotra
Douglas Jackson

Drugi tom przygód wodza rzymskiego, który tym razem na rozkaz Nerona ma rozbić sektę chrześcijańską i pochwycić jej przywódcę, Piotra.

Ostatni Rzymianie
Teodor Jeske-Choiński

Pasjonująca powieść historyczna przyjaciela i konkurenta Henryka Sienkiewicza, osadzona w realiach upadającego starożytnego Rzymu.

Zapomniany Legion
Ben Kane

Powieść w świecie Rzymu opowiadająca pasjonujące przygody czwórki bohaterów, którzy muszą walczyć o swoje życie. Autor stworzył na prawdę wybitne dzieło.

Żądze Kleopatry
Ewa Kassala

Powieść historyczna opowiadająca egzotyczne i niesamowite życie Kleopatry VII – kochanki Gajusza Juliusza Cezara i Marka Antoniusza.

Julian Apostata
Aleksander Krawczuk

Opis życia ostatniego cesarza Rzymu, który chciał powrotu tradycyjnej wiary rzymskiej i zniesienia chrześcijaństwa jako oficjalnej wiary.

Konstantyn Wielki
Aleksander Krawczuk

Biografia Konstantyna Wielkiego, która wyszła spod pióra Aleksandra Krawczuka jest rzeczową książką nie tylko o przełomowym momencie europejskiej starożytności, ale jest ona także dobrą opowieścią o ludziach władzy.

Polska za Nerona
Aleksander Krawczuk

Jedna z wielu ciekawych pozycji znanego historyka starożytności prof. Aleksandra Krawczuka. Tym razem autor zajął się przedstawieniem wyprawy po bursztyn, wokół której prowadzi liczne refleksje i przemyślenia. Pozycja pozwoli nam także lepiej poznać rodowód ziemi polskich.

Spotkania z Petroniuszem
Aleksander Krawczuk

Profesor Aleksander Krawczuk tym razem zajął się przedstawieniem postaci Petroniusza, rzymskiego pisarza, filozofa i polityka. Przy okazji historyk przedstawia dzieło „Satyrikon” i prowadzi rozmyślania niekoniecznie związane ze starożytnością.

Imperium Smoków
Valerio Massimo Manfredi

Książka „Imperium Smoków” przedstawia nam historię Rzymian, którzy po przegranej bitwie z Persami trafiają na Daleki Wschód i nawiązują kontakty z Chinami.

Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana
Thomas R. Martin

Książka „Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana” autorstwa Thomasa R. Martina jest kompleksowym przewodnikiem po historii starożytnego Rzymu od mitycznego założenia go przez Romulusa, aż po panowanie Justyniana Wielkiego.

Żywot Cesarza Augusta
Mikołaj z Damaszku

Współczesny opisywanym przez siebie czasom pan Mikołaj z Damaszku – biograf Cesarza Augusta przekazał nam portret dobroczyńcy całego świata rzymskiego.

Africanus. Syn konsula
Santiago Posteguillo

Pierwsza część powieści historycznej poświęconej życiu jednego z największych wodzów starożytnego Rzymu – Scypiona Afrykańskiego Starszego.

Africanus. Wojna w Italii
Santiago Posteguillo

Druga część powieści historycznej poświęconej życiu jednego z największych wodzów starożytnego Rzymu – Scypiona Afrykańskiego Starszego.

Strzały nienawiści
Anthony Riches

Drugi tom trylogii. Dalszy ciąg przygód centuriona, któremu przyjdzie bronić północnych granic Imperium, w Brytanii.

Dzieci Hannibala
John Maddox Roberts

Powieść historyczna ukazująca, jak mogły potoczyć się losy historii, po zwycięstwie Hannibala nad Rzymem w II wojnie punickiej.

Saturnalia
John Maddox Roberts

Niezmordowany węszyciel oraz niepoprawny republikanin Decjusz znów ma pełne ręce roboty, przy wykonywaniu której musi stawiać czoła wielu problemom.

Śledztwo Decjusza
John Maddox Roberts

Książka „Śledztwo Decjusza” autorstwa pana Maddoxa otwiera obiecujący cykl powieści historycznych, w których mocno przewija sie motyw kryminalny.

Sprzysiężenie Katyliny
John Maddox Roberts

W drugim tomie przygód detektywa Decjusza zatytułowanym „Sprzysiężenie Katyliny” mamy okazję zobaczyć naszego bohatera, który pomimo przybywających lat wciąż nie umie walczyć ze swoją główną słabością, czyli podatnością na uroki pięknych kobiet.

Świętokradztwo na misteriach
John Maddox Roberts

Trzecia część serii SPQR pt. „Świętokradztwo na misteriach”.

Świątynia Muz
John Maddox Roberts

Powieść detektywistyczna w czasach starożytnego Rzymu, której akcja toczy się w Aleksandrii. Książka nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poe (Edgar Awards).

Detektyw Cezara
John Maddox Roberts

Książka „Detektyw Cezara” autorstwa Johna Roberta Maddox’a opisuje przygody Decjusza, który trafia pod komendę samego Gajusza Juliusza Cezara w Galii.

Rzymska sztuka wojenna
Jonathan P. Roth

Autor relacjonuje najważniejsze kampanie wojenne w historii państwa ludu wilczycy oraz organizację jego niepospolitej armii z uwzględnieniem jej reform i miejsca żołnierzy w rzymskim społeczeństwie.

Ostatni renesans bizantyjski
Steven Runciman

Książka „Ostatni renesans bizantyjski”, traktuje o osiągnięciach cywilizacji bizantyjskiej w ostatnich dwóch wiekach istnienia greckojęzycznego cesarstwa.

Upadek Konstantynopola 1453
Steven Runciman

W swojej książce pt. „Upadek Konstantynopola 1453” znakomity brytyjski mediewista Steven Runciman przedstawił okoliczności, przebieg i następstwa upadku grodu Konstantyna Wielkiego, zwanego wcześniej jako Bizancjum.

Zapomniana stolica Bizancjum
Steven Runciman

Przepiękna opowieść o Mistrze na kartach książki pt. „Zapomniana stolica Bizancjum”, autorstwa brytyjskiego historyka Stevena Runcimana.

Roma sub rosa
Steven Saylor

Znakomity cykl powieściowy Stevena Saylora „Roma sub rosa” zasługuje na uwagę wszystkich zwolenników powieści historycznych, a zwłaszcza tych, którym przypadł do gustu serial „Rzym”. Cykl „Roma sub rosa” obejmuje okres od roku 80 p.n.e. do 46 p.n.e.

Orły imperium. Tom 13. Bracia krwi
Simon Scarrow

Powieść historyczna Simona Scarrowa to kolejna część przygód Kwintusa Licyniusza Katona i Lucjusza Korneliusza Macro, którzy tym razem zmierzyć się muszą z poważnym spiskiem, który doprowadzić może do klęski podbój Brytanii przez Rzym.

Wytresuj swoich niewolników… czyli starożytna sztuka zarządzania
Marek Sydoniusz Semp

Książka „Wytresuj swoich niewolników… czyli starożytna sztuka zarządzania” niejakiego Marka Sydoniusza Sempa to pozycja z całą pewnością niestandardowa. Reklamowana, jako „cudem odnaleziony poradnik sprzed 2000 lat”, który ma wskazać prawidłowe sposoby zarządzania zasobami ludzkimi.

Wojownik Rzymu: Ogień na wschodzie
Harry Sidebottom

Książka „Ogień na wschodzie” jest pierwszą częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w połowie III wieku n.e., kiedy to miasto Arete musi powstrzymać potężną armię sasanidzką Króla Królów Szapura.

Wojownik Rzymu: Król Królów
Harry Sidebottom

Książka „Król Królów” jest drugą częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w połowie III wieku n.e. i jest kontynuacją losów Balisty i jego familii. Tym razem zromanizowany barbarzyńca zetknie się z coraz powszechniejszą religią chrześcijan oraz wyruszy przeciwko królowie Persów – Szapurowi – wraz z cesarzem Walerianem.

Wojownik Rzymu: Lew Słońca
Harry Sidebottom

Książka „Lew Słońca” jest trzecią częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Tym razem główny bohater musi się wydostać z perskiej niewoli, zabezpieczyć sytuację na Wschodzie oraz odnaleźć się w świecie intryg rzymskiego dworu.

Wojownik Rzymu: Wrota Kaspijskie
Harry Sidebottom

Książka „Wrota Kaspijskie” jest czwartą częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w połowie III wieku n.e., kiedy to główny bohater dostaje zadanie zabezpieczenia przejścia w góach Kaukazu i powstrzymania najazdu Alamanów z północy.

Wojownik Rzymu: Wilki Północy
Harry Sidebottom

Książka „Wilki Północy” jest piątą częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w roku 263 n.e. i jest kontynuacją losów Balisty i jego familii. Tym razem zromanizowany barbarzyńca zetknie się z dzikimi plemionami północy i zmagać się będzie z tajemniczym mordercą we własnej drużynie.

Wojownik Rzymu: Bursztynowy szlak
Harry Sidebottom

Książka „Wilki Północy” jest szóstym tomem serii „Wojownik Rzymu” o przygodach Balisty – postaci autentycznej najemnika na usługach imperium rzymskiego. Tym razem Balista wypełniając misję owianą aurą tajemnicy i podejrzeń podróżuje bursztynowym szlakiem na północ do Hiperborei swego rodzinnego kraju.

Cesarski tron. Żelazo i rdza
Harry Sidebottom

Książka „Cesarski tron. Żelazo i rdza” to pierwszy tom trylogii autorstwa Harry’ego Sidebottoma, który opisuje czas kryzysu w Imperium po roku 235 n.e.

Cesarstwo Rzymskie. Ograniczona monarchia czy autokracja? Pryncypat
Łukasz Ścisłowicz

Książka „Cesarstwo Rzymskie. Ograniczona monarchia czy autokracja? Pryncypat” Łukasza Ścisłowicza postawiła sobie za cel przeanalizowanie złożoności oraz ewolucji pryncypatu – ustroju politycznego wprowadzonego przez Oktawiana Augusta – i spojrzenie na ten ustrój „okiem politologa”.

Bizancjum i jego armia 284-1081
Warren Treadgold

Książka „Bizancjum i jego armia 284-1081” przybliża czytelnikowi armię bizantyjską, która była bezpośrednią sukcesorką armii rzymskiej.

Sen o Rzymie
Xulio R. Trigo

Książka „Sen o Rzymie” autorstwa Xulio R. Trigo jest to połączenie kryminału i powieści historycznej w świecie antycznego Rzymu.

Pamiętniki Hadriana
Marguerite Yourcenar

Wielkie postacie historyczne, których osiągnięcia w dziedzinach kulturo oraz państwotwórczych są niezaprzeczalne zawsze mnie fascynowały. Jedną z takich postaci jest niezaprzeczalnie, trzeci z Pięciu Dobrych Cesarzy, czyli Hadrian, który wielkim filhellenem był.

Rewolucja Odoakra
Kazimierz Zakrzewski

Fachowy tekst, którego lektura skłania do ponownego przemyślenia tego co uważamy za dobrze poznane. Polecam go wszystkim miłośnikom starożytności, tym bardziej, że jest to tekst autorstwa krajowego uczonego, którego prace, jak przepięknie napisane „Bizancjum w średniowieczu” mają nieprzemijającą wartość.

Pax Christiana. Od apokaliptycznych nadziei do sojuszu z Rzymem. Polityczna ewolucja chrześcijaństwa
Stanisław Żuławski

Książka ukazuje ewolucję religii chrześcijańskiej w świecie rzymskim. Próbuje odpowiedzieć na pytanie jak wyznawcy Chrystusa zdołali ostatecznie „podporządkować” sobie Imperium.

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!