Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg
Zrekonstruowana piękna rzymska willa w Borg | Zdjęcie: Carole Raddato

Pod koniec XIX wieku nieopodal niemieckiej mieściny Borg, natrafiono na pozostałości po rzymskiej wiejskiej willi (villa rustica). Obiekt składał się z trzech skrzydeł, obejmując powierzchnię 7,5 hektara. W 1994 roku zaczęto realizować projekt, mający na celu odtworzenie wyglądu budowli z II-III wieku n.e. W 2008 roku zakończono pracę i turyści mogą podziwiać wspaniałe dzieło.

Prace budowlane opierały się na informacjach zgromadzonych w trakcie wykopalisk na miejscu, jak i innych obszarach historycznych, np. przy pracach archeologicznych w willi w Echternach w Luksemburgu. Odbudowana willa pełni obecnie rolę muzeum, w którym turyści mogą się dowiedzieć, jak wyglądało życie na wsi w czasach rzymskich.

Rzymska willa w Borg posiadała swoją łaźnię, na którą składały się: frigidarium (kąpiele w zimnej wodzie),  caldarium (kąpiele w ciepłej wodzie) czy tepidarium (pomieszczenie wypoczynkowe z ciepłą wodą, które stanowiło centralną halę w termach oraz pierwsze z odwiedzanych przez kąpiących się miejsc). W łaźni Rzymianie mogli skorzystać także z latryny lub przebieralni (apodyterium). Większą część zrekonstruowanej budowli stanowi jednak część mieszkalna, kuchnia i rezydencje. W jednym ze skrzydeł znajduje się tawerna, w której można spróbować typowego rzymskiego jadłospisu. Co więcej, w zrekontrowanej kuchni wypiekany jest antyczny chleb, który można zakupić i skosztować.

W 2000 roku kompleks został powiększony o sześć ogrodów, w których rosną zioła, owoce, róże czy warzywa. Produkty z ogrodów są następnie wykorzystywane w tawernie.

Wciąż na terenie kompleksu prowadzone są wykopaliska w pars rustica – miejscu gdzie przebywała służba i niewolnicy. Poniżej kilka ze zdjęć z willi; więcej z nich w źródle.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów