Rzymski amfiteatr w Weronie zostanie zakryty przez dach

Rzymski amfiteatr w Weronie zostanie zakryty przez chowany dach

Rzymski amfiteatr w Weronie ma otrzymać olbrzymi dach, który będzie chronił arenę i sam budynek. W ten sposób naukowcy chcą przeciwdziałać szkodliwym skutkom złej pogody.

Taką informację ogłoszono w zeszły wtorek. Projekt ma zrealizować partnerstwo budowlane z Niemiec. Amfiteatr jest jedną z najsłynniejszych budowli na świecie, głównie za sprawą dobrze zachowanych ruin oraz faktu, że na arenie mają często miejsce występy koncertowe i opery. Amfiteatr powstał w I wieku n.e. i przetrwał nawet silne trzęsienie ziemi w XII wieku.

Kiedy warunki pogodowe nie będę tego wymagały, wielka „zasłona” będzie składana i chowana tak, że z poziomu ziemi nikt nie zauważy żadnych szpecących budowlę dodatków.

Początkowo projekt wzbudzał spore kontrowersje, głównie z obawy o ewentualny niekorzystny wpływ na arenę. Jak jednak przekonują specjaliści, dach ma chronić ją przed najbardziej szkodliwym deszczem, którego krople wrzynają się w podłoże i osłabiają konstrukcję. Jako dowód podaje się liczne budowle z Pompejów, które pod wpływem silnych opadów, zaczęły niszczeć i się walić.

Projekt ma wynieść około 13,5 milionów euro i w całości ma zostać pokryty przez niemieckie partnerstwo Bergermann & Partner and Gerkan Marg & Partners. Inicjatywa wygrała w konkursie, do którego zgłoszono 90 propozycji. Projekt został ostatecznie zaakcentowany przez ministerstwo kultury Włoch, a dach ma być gotowy w ciągu trzech lat.

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.