Nowoczesne technologie pozwoliły odkryć Carnutum

Nowoczesne technologie pozwoliły odkryć Carnutum

W 2011 roku na obrzeżach austriackiej stolicy, Wiednia (rzymskie miasto Carnuntum) natrafiono na pozostałości rzymskiej szkoły gladiatorów. Ostatnimi czasy naukowcy podjęli się gruntownego przebadania ziemi wokół budynku przy pomocy radaru. Jak się okazało w okolicy szkoły znajdowały się liczne piekarnie, tawerny i sklepy.

Za ciekawym odkryciem stoją naukowcy z Ludwig Boltzmann Institute for Archaeological Prospection and Virtual Archaeology (LBI ArchPro), którzy w tej okolicy badania prowadzą od 2012 roku.

Między innymi udało im się dowiedzieć, że za jedną z tawern znajdował się duży budynek oraz piec, w którym wypiekano pieczywo dla 13 tysięcy widzów. W piwnicach z kolei składowano wino i inne pożywienie.

Czterysta metrów od amfiteatru natrafiono z kolei na ślady po innej arenie, wykonanej z drewna, która istniała tu wcześniej. Budowla znajdowała się na skrzyżowaniu drogi prowadzącej do Rzymu i drogi idącej wzdłuż granicy dunajskiej. Obok amfiteatru znajdowała się świątynia ku czci Deae Quadriviae – bogini skrzyżowań.

Najnowocześniejsza technologia pozwoliła naukowcom w jeszcze lepszym stopniu zrozumieć fenomen „rzymskości”. Nie tylko Rzym – stolica Imperium – żył „chlebem i igrzyskami”, ale także nadgraniczne miasta, takie jak właśnie Carnutum.

Więcej zdjęć w źródle.