Niejasne losy rzymskiej mozaiki z Uzès

Decyzja o przetransportowaniu liczącej 2000 lat rzymskiej mozaiki z Uzès do Nimes (Francja) – gdzie ma zostać poddana renowacji – zrodziła protesty lokalnych grup skupionych na ochronie dziedzictwa kulturowego. Istnieje obawa, że obiekt nie wróci już do Uzès – miasta na południu Francji.

Mozaika rzymska obejmuje powierzchnię 60 metrów kw. i datowana jest na I wiek p.n.e. Znajdowała się w rzymskim mieście Ucetia. Decyzja o przeniesieniu mozaiki związana była z decyzją o budowie w tym miejscu szkoły z internatem.

Przeciwko przenoszeniu mozaiki wystąpiła lokalna grupa Prima Vera, która umieściła petycję on-line, domagając się przeprowadzenia renowacji w Uzès. Wbrew jednak protestom archeolodzy z French National Institute for Archaeological Research (Inrap) rozpoczęli stopniowe przenoszenie mozaiki. Jeden z przedstawicieli Prima Vera zapewnił, że otrzymano oficjalne potwierdzenie władz, że mozaika powróci do Uzès i znajdzie się dla niej nowe miejsce.

Jak twierdzą naukowcy rzymska mozaika jest naprawdę imponująca, nie tylko ze względu na imponujące rozmiary ale także, z racji na połączenie niesamowitych kształtów geometrycznych i sylwetki zwierząt (sowa, orzeł, kaczka). Co więcej, tego typu mozaiki datowane są na I-II wiek n.e., kiedy obiekt z Uzès powstał około 200 lat wcześniej.

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.