Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy analizują biały marmur

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Naukowcy analizują biały marmur
Naukowcy analizują biały marmur | Zdjęcie: Michela Ricca et al

W 2016 roku naukowcy przeprowadzili prace badawcze, w celu określenia miejsca pochodzenia białego marmuru, wykorzystywanego masowo do pokrywania rzymskich budowli.

Rzymscy cesarze zwykle spędzali lato w mieście Baje, niedaleko Neapolu. Większość luksusowych willi z tego miasta znalazło się jednak pod wodą. Baje było to ważne „miasto termalne” istniejące od I wieku p.n.e. do III wieku n.e. Tam też odpoczywali cesarza August oraz Neron. Z czasem jednak budowle i miasto były stopniowo podtapiane w wyniku opadania strefy przybrzeżnej.

Badacze z Uniwersytetu w Kalabrii zdecydowali się potwierdzić, czy marmur stosowany do pokrywania budowli pochodził z Carrary i innych kamieniołomów z Turcji oraz Grecji. W tym celu naukowcy pobrali pięćdziesiąt próbek białego kamienia spod wody i przeanalizowali w laboratorium. Wykorzystano w tym celu między innymi mikroskop polaryzacyjny,  dyfrakcję rentgenowską oraz mikroskopię elektronową.

Następnie naukowcy porównali próbki z najbardziej znanymi białymi marmurami stosowanymi w okresie rzymskim w obszarze Morza Śródziemnego. Dane dowiodły, że dla budowy willi w Bajach wykorzystano tworzywo z kamieniołomów w: Carrara w Italii; Proconnesos, Docimium i Aphrodisias w Turcji; oraz Thassos, Paros w Pentelicon w Grecji. Jedynie pochodzenie pięciu próbek jest wciąż nieznane.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów