Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Chińscy inwestorzy zachęcani do ratowania rzymskich zabytków

Chińscy inwestorzy zachęcani do ratowania rzymskich zabytków
Zdjęcie: Voa News | Katakumby Priscilli

Włoskie władze zachęcają chińskich inwestorów do pomocy w ratowaniu antycznych zabytków. Po latach cięć i prób ratowania finansów publicznych Italia szuka wszelkich sposobów, aby ratować światowe dziedzictwo kulturowe.

Włoski Minister Kultury – Dario Franceschini – udał się do Pekinu, aby kontynuować politykę rządu – zachęcania zagranicznych inwestorów do udziału w renowacji i odbudowie monumentów.

Zaangażowanie chińskiego kapitału we Włoszech stale wzrasta. W 2014 roku Chińczycy zainwestowali m.in. w Dom Mody Krizia, by rok później zainwestować kapitał w producenta opon Pirelli. Obecnie trwają rozmowy nad zakupieniem włoskiego klubu piłkarskiego AC Milan.
Zwiększyła się także ilość chińskich turystów odwiedzjaących Italię. W tym roku, rzymskie władze zgodziły się, by ulice miasta były patrolowane także przez chińskich policjantów, którzy będą pomocą dla swoich obywateli.

Ministerstwo Kultury Włoch wskazało siedem miejsc historycznych, które w pierwszej kolejności wymagają wsparcia finansowego. Wśród tych miejsc jest willa, zbudowana przez NeronaZłoty Dom – zlokalizowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Inne obiekty to: jedne z najstarszych greckich świątyń, nekropolia z 20 tysięcami etruskich katakumb, antyczna osada pod Rzymem oraz muzeum archeologiczne na południowym-zachodzie kraju.

Jak przekonuje Ministerstwo Kultury, od 2014 roku, czyli momentu kiedy wprowadzono w życie pomysł, dobrończycy przelali na rzecz zabytków 100 mln euro. Wspomnieć można np. Dom Mody Fendi, który przekazał 2, 2 mln euro na poprawę wyglądu Fontanny Di Trevi; czy rosyjskiego potentata Alishera Usmanova, który przekazał 1, 5 mln euro na renowację bazyliki na Forum Romanum.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów