Konferencja „Technologie 3D i 2D dla archeologii, muzealnictwa i medycyny”

Konferencja "Technologie 3D i 2D dla archeologii, muzealnictwa i medycyny"

Gorąco zachęcam do udziału w bezpłatnej konferencji „Technologie 3D i 2D dla archeologii, muzealnictwa i medycyny”, która odbędzie w Warszawie w dniu 17 maja 2017 roku.

Na nadchodzące wydarzenie zapraszają również same zaangażowane w nie firmy i instytucje, czyli Canon Polska, SMARTTECH i Digital Center wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się 17 maja 2017 roku pomiędzy godziną 9:00 a 16:00 w Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ulicy Wóycickiego 1/3 w Warszawie.

Jest to świetna okazja dla fanów archeologii i historii, aby ujrzeć, jak prezentują się najnowocześniejsze rozwiązania digitalizacyjne służące do zachowania, a nawet odtworzenia dziedzictwa historycznego. Udział w konferencji może wzbudzić także zainteresowanie osób interesujących się technologiami 3D, gdyż dostępne do obejrzenia i wypróbowania będą najnowocześniejsze drukarki 3D działające w technologii CJP oraz oparte o polską technologię i rozwiązania kolorowe skanery 3D przeznaczone do digitalizacji obiektów muzealnych.

Prelegentami firmy SMARTTECH będą mgr inż. Marcin Lewandowski, kierownik działu pomiarów i wsparcia technicznego użytkowników skanerów 3D oraz mgr inż. Agata Pietrzak, doradca klienta kluczowego. Firmę CANON i technologię druku 3D zaprezentuje mgr inż. Jacek Korzeniowski, specjalista zajmujący się drukiem 3D. O archiwizacji 2D opowie Beata Resler, specjalistka do spraw archiwizacji 2D w firmie Digital Center. Oprócz tego wystąpią eksperci i praktycy z dziedziny digitalizacji 3D. Konferencję swoimi wystąpieniami wzbogacą:

• Pani Marta Bura, specjalista naukowo-techniczny na Wydziale Historycznym. Prowadzi pracownię skanerów 3D w ramach Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW. Podczas konferencji Pani Marta opowie o zastosowaniu skanerów 3D w badaniach archeologicznych oraz cyfrowej rekonstrukcji artefaktów historycznych.
  • Pan Andrzej Gołembnik, archeolog i wieloletni pracownik Instytutu Archeologii UW, specjalista w dziedzinie metodologii archeologicznych badań wykopaliskowych oraz rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki w tej dziedzinie. Pan Andrzej wygłosi referat pod tytułem „Kiedy pomiar stał się obrazem – podstawy metodyczne współczesnej archeologii”.

Spotkanie ma na celu przybliżenie uczestnikom możliwości, jakie otwiera digitalizacja i cyfryzacja obiektów dziedzictwa narodowego przy użyciu nowoczesnych technologii 2D i 3D. Konferencja jest bezpłatna, po wcześniejszej  rejestracji za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny pod tym linkiem. Liczba miejsc jest ograniczona.

Agenda

• 8:30 – Rejestracja
  • 9:00 – Powitanie
  • 9:30 – Wizualizacja 3D a archiwizacja wieczysta
  • 10:00 – Skanery 3D: przedstawienie technologii  i modeli dla branży muzealnej i archeologicznej
  • 10:30 – Wirtualne badania nad obiektami na przykładach
  • 11:00 – Przerwa kawowa
  • 11:15 – Druk 3D: realistyczne kopie eksponatów
  • 11:45 – Skanery płaskie do digitalizacji zbiorów
  • 12:15 – Magazyn Cyfrowej dokumentacji wieczystej i wirtualne muzea
  • 12:45 – Kompleksowe zastosowanie nowoczesnych technologii do digitalizacji na podstawie doświadczeń
  • 13:15 – Q&A przy lunchu w strefie otwartej ze sprzętem
  • 14:00 – Prezentacje zaproszonych prelegentów z branży konserwatorskiej, archeologicznej i muzealnej
  • 15:00 – Zwiedzanie pracowni digitalizacyjnych
  • 15:30 – Przedstawienie procesu digitalizacji
  • 16:00 –  Zakończenie konferencji

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.