Budowle rzymskie


Rzymianie stworzyli nowe podstawy urbanistyki jako dziedziny sztuki. Wynalezienie betonu i konstrukcji sklepień kopułowych zrewolucjonizowało formy architektoniczne. Po raz pierwszy we wnętrzach budynków dostrzeżono coś więcej, niż tylko szereg pomieszczeń, wymagających dekoracji.
Wśród najwspanialszych dzieł architektury rzymskiej znalazły się między innymi: Panteon, Forum Romanum i łuki triumfalne, które nie tylko stanowiły o świetności Rzymu, ale jednocześnie prezentowały potencjał architektoniczny, drzemiący w starożytnych inżynierach-architektach.

Budowle, które miały upamiętniać potęgę Rzymu i triumfy cesarzy (łuki triumfalne, kolumny, ołtarze), wskazywały na wielkie umiejętności architektoniczne, wielką wrażliwość artystyczną Rzymian.

Rzymski akwedukt w Segowii jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych reliktów rzymskiej obecności na półwyspie Iberyjskim.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.