Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Żetony rzymskie w zamian za usługi seksualne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Żeton do lupanaru
Żeton do lupanaru

Normalnie za usługi seksualne pobierano wynagrodzenie w wysokości od 2 do 10 asów. Niekiedy wydawano specjalne monety (spintria), które według naukowców miały formę naszych dzisiejszych tokenów/żetonów. Dawały one wstęp i możliwość korzystania z usług. Więcej monet tego typu.

Spintria był to obsceniczny żeton rzymski (tessera), znany z czasów wczesnego cesarstwa, najpewniej mający związek z prostytucją w domach publicznych (tak twierdzi większość naukowców). Według Swetoniusza, za panowania Tyberiusza wejście do lupanaru z monetą lub pierścieniem ukazującym władcę było formą zdrady (maiestas). Za rządów Karakalli, pewien ekwita został skazany na śmierć za przyniesienie monety z podobizną cesarza do burdelu; oskarżony został ocalony jedynie dlatego, że sam władca został zamordowany. Nie posiadamy żadnego oficjalnego dowodu na to, żeby spintrae były formą tokenów w zamian za usługi i zastępowały pieniądz. Na przykład numizmatyk  Theodore V. Buttrey twierdzi, że używano ich jako żetony do gry. Spintriae produkowano jedynie przez krótki czas, zapewne I wiek n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów