Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Największy zegar słoneczny (Solarium Augusti)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Horologium Solarium Augusti
Horologium Solarium Augusti

Horologium Solarium Augusti był to największy zegar słoneczny i kalendarz wszech czasów. Monument znajdował się w Rzymie na Polu Marsowym. Obecnie ten obelisk znajduje się na Piazza Montecitorio w Rzymie przed Izbą Deputowanych. 

Do jego budowy wykorzystano obelisk przywieziony z Heliopolis w Egipcie przez Oktawiana Augusta, co miało być symbolem podporządkowania Egiptu Rzymowi. Obelisk ten miał 30 metrów wysokości i wykonany był z czerwonego granitu. Pełnił rolę gnomona czy pionowej wskazówki, którego cień rzucany na tarczę umieszczoną w płaszczyźnie horyzontu, wskazywał czas. Tarczą była marmurowa posadzka, która posiadała wykonane z brązu linie, na bazie których można było ocenić porę dnia.

Cała budowla uwieńczona została kulą, która symbolizowała cały świat. Zegar ten zaczęto wznosić wraz z budową Ara Pacis w 13 roku p.n.e. Cień obelisku w dniu urodzin cesarza Augusta – 23 września – wskazywał serce ołtarza. Zegar ten wraz z Ara Pacis zapowiadał nową erę pokoju, czyli czas panowania Augusta.

Budowla została poświęcona bóstwu Sol w roku 10 p.n.e. i był to pierwszy tego typu „gest” w stronę tego boga. Inauguracja budowli nastąpiła zapewne tego samego roku,  co dedykacja Ara Pacis – 9 roku p.n.e. Warto dodać, że tego samego roku nastąpiła korekta kalendarza juliańskiego – okazało się, że rok przestępny następował co trzeci rok, a nie jak zakładał kalendarz co czwarty.

Później Pliniusz Starszy wspominał, że zegar nie wskazywał odpowiednio czasu dnia i był niedokładny, co starał się tłumaczyć faktem, iż ziemia mogła opaść w wyniku trzęsień ziemi i powodzi.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów