Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mikołaj z Damaszku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski akwedukt w Tarquinia (środkowe Włochy)
Rzymski akwedukt w Tarquinia (środkowe Włochy)

Mikołaj z Damaszku (ok. 64 p.n.e. – po 14 n.e.) pochodził z jednej z najznakomitszych rodzin w Celesyrii; był przyjacielem i zaufanym dyplomatą Heroda Wielkiego. Jeździł u boku Heroda po całej ówczesnej oikumene, czyli wspólnocie pomagając mu w jego dyplomatycznych misjach, m.in. do królowej egipskiej Kleopatry. Po śmierci Kleopatry i Marka Antoniusza była wychowawcą ich dzieci, które pod opiekę wzięła Oktawia, siostra Oktawiana Augusta.

Był bardzo lubiany przez cesarza Oktawiana Augusta, który głównie na swą słabość do Mikołaja przywrócił do łask Heroda. Daktyle syryjskie, przysyłane mu często przez Mikołaja nazywał „mikołajkami”. Po śmierci Heroda, Mikołaj przeniósł się do Rzymu.

Największym dziełem Mikołaja było spisanie historii świata pt: „Dzieje” (łącznie 144 ksiąg), która opisywała najstarsze dzieje ludzkości (od Asyrii) aż po rok 4 n.e.

Inną jego pracą była biografia cesarza Oktawiana Augusta – „Żywot Augusta” (Bios Kaisaros) – która pozostaje dla nas jednym z ciekawszych źródeł odnośnie zabójstwa Cezara oraz sytuacji, jaka panowała w Rzymie po zamachu w 44 roku n.e. Co istotne, Mikołaj z Damaszku tworzył w czasach, kiedy żył Cezar oraz August, w związku z tym można uznać, że wiele jego przekazów jest bardzo wiarygodnych.

Źródła wykorzystane
  • Wstęp do Żywota Augusta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów