Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lud Kantabrów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Monument ukazujący Kantabryjczyka w Santander (Hiszpania).
Monument ukazujący Kantabryjczyka w Santander (Hiszpania). | Zdjęcie: Year of the Dragon | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Strabon, grecki geograf i historyk z I wieku p.n.e. w swoim dziele Geografia wspomina lud Kantabrów, z którym Rzym toczył wojnę w latach 29-19 p.n.e. Ostatecznie zostali pokonani dopiero w 19 p.n.e. przez wojska Marka Agrypy. Wojna stanowiła ostatnią fazę rzymskiego podboju Hiszpanii. 

Kantabrowie był to indoeuropejski lud celtycki, zamieszkujący północno-zachodnie tereny Półwyspu Iberyjskiego, który długo zachował niezależność od Rzymu.

Ziemie Kantabrów weszły w skład rzymskiej prowincji Hispania Tarraconensis. W Palencii stacjonował IV Legion. Jednakże do końca istnienia Imperium rzymskiego stopień ich romanizacji pozostał niewielki. Kantabrowie tworzyli oddziały posiłkowe w armii rzymskiej, które m.in. uczestniczyły w podboju Brytanii przez cesarza Klaudiusza.

Geograf wspomina z zadziwieniem, że członkowie plemienia, kiedy byli przybijani do krzyży śpiewali swoje triumfalne pieśni. Według niego miał to być objaw szaleństwa oraz odwagi.

Źródła wykorzystane
  • Strabon, Geografia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów