Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kolos spod Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolos spod Koloseum
Autorstwo: National Geographic magazine, wrzesień 2014

Powszechnie stosowana nazwa Koloseum (Colosseum) nie wywodzi się od jego „kolosalnych rozmiarów”,  lecz od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego go jako Heliosa.

Posąg miał być olbrzymi i mierzył ponoć 30 metrów wysokości – zgodnie z przekazem Pliniusza Starszego1. Wykonany był z brązu i ukazywał Nerona w geście potwierdzającym jego władzę nad ziemią i morzem. Posąg wykonany został przez greckiego architekta Zenodorusa między 64 a 68 rokiem n.e.

Po śmierci Nerona, statua została zmodyfikowana tak, aby ukazywać bóstwo solarne Sol. Pierwotnie znajdowała się w westybule „Złotego Domu” Nerona. Później został przeniesiona przed Koloseum.

Nie mamy pewnych informacji o późniejszych losach statuy. Zniknęła lub została zniszczona najprawdopodobniej w V wieku n.e., w wyniku trzęsienia ziemi lub jednego z oblężeń Rzymu. Dziś jedynymi pozostałościami posągu są betonowe bloki, które niegdyś stanowiły fundament jego marmurowego cokołu.

Przypisy
  1. Swetoniusz twierdzi jednak, że posąg miał wysokość 37 metrów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów