Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Agrypina MÅ‚odsza

(ok. 16 - 59 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Agrypina MÅ‚odsza – matka Nerona.
Autor: BurgererSF | Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Agrypina Młodsza, zwana też Julią Agrypiną, była córką Germanika – znakomitego wodza rzymskiego i Agrypiny Starszej – kobiety energicznej i dzielnej.

Agrypina MÅ‚odsza urodziÅ‚a siÄ™ w okoÅ‚o 16 roku n.e. w mieÅ›cie Ubiów. ByÅ‚o to miasto poÅ‚ożone nad Renem, zamieszkaÅ‚e przez plemiona germaÅ„skie. Tam znajdowaÅ‚a siÄ™ kwatera wojsk jej ojca, Germanika. Miasto Ubiów, w 50 roku n. e. OtrzymaÅ‚o nazwÄ™ COLONIA CLAUDIA ARA AGRIPPINENSIS. TÄ… oficjalnÄ… nazwÄ™ nadaÅ‚ mu – z inicjatywy Agrypiny – jej mąż cesarz Klaudiusz. Miasto to istnieje do dnia dzisiejszego i nosi nazwÄ™ Kolonia.
Życie Agrypiny Młodszej upłynęło pod rządami następujących cesarzy: Tyberiusza (jej wuja), Kaliguli (jej brata), Klaudiusza (jej męża) i Nerona (jej syna). Były to lata, w których walka o władzę w Cesarstwie Rzymskim była brutalna i zawsze wysuwana na pierwszy plan. W walkach tych uczestniczyła od wczesnego swojego dzieciństwa także Agrypina Młodsza, która tak jak inni, bez skrupułów pragnęła osiągnąć zamierzony cel.
Agrypina Młodsza całe swoje dzieciństwo przebywała wraz ze swoim rodzeństwem u boku matki i ojca, cały czas podróżując.

Jej mężem w wieku dwunastu lat, zostaÅ‚ Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus, który wywodziÅ‚ siÄ™ ze wspaniaÅ‚ego rodu Domicjuszy. ByÅ‚ on starszy od Agrypiny MÅ‚odszej o piÄ™tnaÅ›cie lat i cieszyÅ‚ siÄ™ fatalnÄ… reputacjÄ…. WedÅ‚ug Swetoniusza, Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus byÅ‚ czÅ‚owiekiem, „którego caÅ‚e życie pod każdym wzglÄ™dem byÅ‚o godne potÄ™pienia. (…) Na przykÅ‚ad w pewnej osadzie przy drodze Apijskiej niespodziewanie ruszyÅ‚ galopem ze swym zaprzÄ™giem i bez żadnych skrupułów, Å›wiadomie, przejechaÅ‚ chÅ‚opca. W Rzymie, na Å›rodku forum, wykuÅ‚ oko jednemu rycerzowi za to, że siÄ™ z nim sprzeczaÅ‚ zbyt swobodnie”1. Z tego zwiÄ…zku, narodziÅ‚ siÄ™ późniejszy cesarz Rzymu – Neron. Po narodzinach syna, kiedy przyjaciele skÅ‚adali mu gratulacje, odpowiedziaÅ‚, że „z takiego zwiÄ…zku, jak jego i Agrypiny, mogÅ‚o przyjść na Å›wiat tylko coÅ› bardzo nikczemnego i zgubnego dla paÅ„stwa”2. Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus zostaÅ‚ oskarżony pod koniec panowania cesarza Tyberiusza o obrazÄ™ majestatu i cudzołóstwo ze swojÄ… siostrÄ… LepidÄ…. UniknÄ…Å‚ kary, dziÄ™ki zmianie wÅ‚adcy. „UmarÅ‚ w Pyrgach wskutek wodnej puchliny”3.

Od lutego 37 roku n.e., gdy cesarzem został jej rodzony brat Kaligula, Agrypina Młodsza i jej młodsze siostry Julia Liwilla i Julia Druzylla zajęły zaszczytną pozycję w państwie, a jednocześnie brylowały na dekadenckim dworze Kaliguli. Oskarżona o udział w spisku na życie swojego brata, ówczesnego cesarza Kaligulę, została skazana na wygnanie na wyspę Pantea wraz z siostrami.
Po śmierci cesarza Kaliguli, brata Agrypiny Młodszej, nowym cesarzem Rzymu został Klaudiusz, brat Germanika. Jego dojście do władzy tak przedstawił w swym dziele Swetoniusz:

Oto spiskowcy godzący na życie Gajusa oddalili od cesarza cały dwór pod pozorem, jakoby Gajus pragnął samotności. Klaudiusz usunięty wraz z innymi schronił się do pawilonu zwanego Hermeum. Wkrótce potem wypłoszony wieścią o zabójstwie, wpełznął na sąsiedni taras i skrył się w fałdach zasłony zawieszonej u drzwi. Przebiegający tędy przypadkiem żołnierz zauważył stopy. Pragnąc dowiedzieć się, kto to jest, rozpoznał ukrywającego się Klaudiusza i wyciągnął go. Klaudiusz ze strachu padł mu do kolan. Tymczasem żołnierz pozdrowił go mianem cesarza.4

ObejmujÄ…c wÅ‚adzÄ™ cesarskÄ…, Klaudiusz dążyÅ‚ do podtrzymania powagi wÅ‚asnej rodziny, „ustanowiÅ‚ najÅ›wiÄ™tszÄ… dla siebie i najczÄ™stszÄ… przysiÄ™gÄ™: na imiÄ™ Augusta”5. Swojemu zmarÅ‚emu ojcu Neronowi Klaudiuszowi Druzusowi, bratu Tyberiusza, oraz matce Antonii MÅ‚odszej przyznaÅ‚ uroczystoÅ›ci pogrzebowe na koszt paÅ„stwa, oraz każdemu z nich z osobna doroczne igrzyska cyrkowe w dniu ich urodzin. PrzyznaÅ‚ nagrody pieniężne pretorianom, a także anulowaÅ‚ nowo wprowadzone podatki.

Na początku swojego panowania cesarz Klaudiusz ogłosił także amnestię. Odwołał z wygnania m.in. siostry Kaliguli, Liwillę i Agrypinę Młodszą. Poza tym z inicjatywy Klaudiusza zwrócono także dawnym właścicielom skonfiskowane im dobra, ukarano niewolników donosicieli. Zakazano wytyczania procesów o obrazę majestatu.
Mimo prób rehabilitacji Klaudiusza, podejmowanych ostatnio w nauce, utrzymuje się raczej pogląd, że był on władcą niedołężnym, ulegającym wpływom otoczenia, zwłaszcza swej osławionej żony Messaliny, później Agrypiny6.
Agrypina Młodsza, zaraz po powrocie z wygnania do Rzymu, rozpoczęła rozwijać ożywioną działalność. W ten sposób próbowała wynagrodzić sobie dwuletni pobyt na wygnaniu. Przede wszystkim jednak chciała utorować drogę swojemu synowi – Neronowi – do objęcia tronu.

Agrypina MÅ‚odsza postanowiÅ‚a wiÄ™c zdobyć szybko męża, dziÄ™ki pomocy którego udaÅ‚oby siÄ™ jej zrealizować swój cel. Jej pierwszy mąż bowiem, Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus, zmarÅ‚ kiedy Agrypina przebywaÅ‚a na wygnaniu, tak jak już wspominaÅ‚am wczeÅ›niej. Najlepszym kandydatem do małżeÅ„stwa wydaÅ‚ siÄ™ wówczas Agrypinie MÅ‚odszej, Sulpicjusz Galba, który cieszyÅ‚ siÄ™ znakomitÄ… reputacjÄ…. To wÅ‚aÅ›nie jego próbowaÅ‚a namówić do małżeÅ„stwa ze sobÄ… Agrypina MÅ‚odsza. MiaÅ‚o to miejsce, jeszcze za życia jego pierwszej żony Lepidy. „Aż na pewnym zebraniu kobiecym zostaÅ‚a ostro zelżona sÅ‚ownie, a nawet czynnie przez matkÄ™ Lepidy”7. Po tym incydencie Agrypina MÅ‚odsza zrezygnowaÅ‚a ze zdobywania Galby. Wkrótce trafiÅ‚a jej siÄ™ nastÄ™pna partia. ByÅ‚ to Pasjenus Kryspus, owdowiaÅ‚y po Å›mierci Domicji, siostry jej zmarÅ‚ego męża: dwukrotny konsul, znakomity mówca, wielki miÅ‚oÅ›nik drzew, niemal ówczesny ekolog, bogacz8. Po Å›lubie, Pasjenus Kryspus uczyniÅ‚ jÄ… i jej syna Nerona swymi spadkobiercami, ponieważ nie miaÅ‚ swoich dzieci. ZmarÅ‚, jak powszechnie uważano, przedwczeÅ›nie i wÅ‚aÅ›nie za jej sprawÄ….

Detal posÄ…gu ukazujÄ…cy Brytanika na rÄ™kach swojej matki – Messaliny.
Autor: Gautier Poupeau | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 2.0.

Agrypina MÅ‚odsza przez dÅ‚ugie lata po powrocie musiaÅ‚a zachowywać siÄ™ bardzo ostrożnie. W każdej chwili groziÅ‚o jej i jej synowi Å›miertelne niebezpieczeÅ„stwo ze strony Messaliny – żony cesarza Klaudiusza. Waleria Messalina byÅ‚a trzeciÄ… żonÄ… cesarza Klaudiusza. Jak podajÄ… źródÅ‚a Waleria Messalina „jako cesarzowa pokazywaÅ‚a siÄ™ nocÄ… publicznie w burdelu z ufarbowanymi na blond wÅ‚osami i odsÅ‚oniÄ™tymi piersiami pomalowanymi na zÅ‚oty kolor”9. To wÅ‚aÅ›nie Messalina próbowaÅ‚a usunąć maÅ‚ego Nerona, gdyż lÄ™kaÅ‚a siÄ™, że przy pomocy swej matki Agrypiny MÅ‚odszej, w przyszÅ‚oÅ›ci mógÅ‚by stać siÄ™ rywalem do wÅ‚adzy jej syna Brytanika.

Agrypina czekaÅ‚a wiÄ™c cierpliwie na upadek Messaliny, zjednujÄ…c sobie jednego z bardzo wpÅ‚ywowych wyzwoleÅ„ców Klaudiusza, Pallasa. Pallas byÅ‚ niewolnikiem Antonii – matki cesarza Klaudiusza, która go wyzwoliÅ‚a. ByÅ‚ Å›miertelnym wrogiem Messaliny. Pallas byÅ‚, jak podaje A. Krawczuk, a rationibus – „od rachunkowoÅ›ci”10.
Åšmierć Messaliny otworzyÅ‚a przed AgrypinÄ… MÅ‚odszÄ… nowÄ… perspektywÄ™ małżeÅ„skÄ… i szansÄ™ na realizacjÄ™ planu, który miaÅ‚ przybliżyć jÄ… do wÅ‚adzy. Dlatego wiÄ™c postanowiÅ‚a stanąć do walki o miejsce u boku cesarza Klaudiusza. MiaÅ‚a dwie rywalki: LolliÄ™ PaulinÄ™ i EliÄ™ PetynÄ™. DziÄ™ki zrÄ™cznoÅ›ci swojego przyjaciela Pallasa, Agrypina MÅ‚odsza zwyciężyÅ‚a inne kandydatki do małżeÅ„stwa z cesarzem Klaudiuszem. Tak wiÄ™c „po Messalinie Klaudiusz pojÄ…Å‚ jako czwartÄ… żonÄ™ swojÄ… bratanicÄ™ AgrypinÄ™ MÅ‚odszÄ…, patronkÄ™ COLONIA AgrypinENSIS, miasta Kolonia”11. WedÅ‚ug Tacyta „Pallas to głównie chwaliÅ‚ w Agrypinie, że przywiodÅ‚aby z sobÄ… wnuka Germanika; byÅ‚oby rzeczÄ… ze wszech miar godnÄ… imperatorskiej wysokoÅ›ci przyÅ‚Ä…czyć tÄ™ szlachetnÄ… latoroÅ›l do potomków rodu julijskiego i klaudyjskiego”12. Poza tym Agrypina MÅ‚odsza byÅ‚a piÄ™knÄ… kobietÄ…, a Klaudiusz, jak podajÄ… źródÅ‚a, miaÅ‚ sÅ‚abość do kobiet o silnej osobowoÅ›ci. Na ostatecznÄ… decyzjÄ™ Klaudiusza, oprócz słów Pallasa, wpÅ‚ynęły osobiste zabiegi Agrypiny. „Ona to, czÄ™sto odwiedzajÄ…c stryja pod pozorem pokrewieÅ„stwa, tak go uwiodÅ‚a, że przed innymi miaÅ‚a pierwszeÅ„stwo i nie bÄ™dÄ…c jeszcze – żonÄ… już posiadaÅ‚a wÅ‚adzÄ™ żony”13. Z kolei A. Krawczuk twierdzi, że na decyzji cesarza Klaudiusza zaważyÅ‚o to, iż Agrypina MÅ‚odsza byÅ‚a jego krewnÄ… i to najbliższÄ… z żyjÄ…cych. Uzasadnia to tym, iż „cesarz przerażony ciÄ…gÅ‚ymi intrygami i zdradÄ… w domu chciaÅ‚ mieć u swego boku kobietÄ™, której mógÅ‚by zawierzyć bez zastrzeżeÅ„”14.

Moim zdaniem wpływ na decyzję Klaudiusza miały wszystkie te czynniki, zarówno namowy Pallasa, uwodzicielskie zabiegi Agrypiny Młodszej, jak i pokrewieństwo z cesarzem.

I tym razem nie obyÅ‚o siÄ™ bez przeszkód – Klaudiusz byÅ‚ bowiem bratem Germanika, ojca Agrypiny MÅ‚odszej, a wiÄ™c jej stryjem. PrzeszkodÄ™ tÄ…, w postaci zbyt bliskiego pokrewieÅ„stwa, podlegajÄ…cego w Rzymie zarzutowi kazirodztwa, usuniÄ™to ostatecznie uchwaÅ‚a senatu. WedÅ‚ug Swetoniusza, Agrypina „namówiÅ‚a pewnych senatorów, aby na najbliższym posiedzeniu senatu postawili wniosek, że należy, jakoby dla najpoważniejszych wzglÄ™dów paÅ„stwowych, zmusić cesarza do zawarcia małżeÅ„stwa i dać pozwolenie wszystkim innym na tego rodzaju małżeÅ„stwa, które dotychczas uważane byÅ‚y za niemoralne”15. W zaÅ‚atwieniu tej sprawy pomógÅ‚ Agrypinie, Lucjusz Witeliusz. On to upewniwszy siÄ™, że cesarz Klaudiusz podporzÄ…dkuje siÄ™ uchwale senatu, poprowadziÅ‚ sprawÄ™. Jak podaje Tacyt: „Nie brakÅ‚o takich senatorów, którzy wypadali z kurii, oÅ›wiadczajÄ…c na wyÅ›cigi, że użyjÄ… przemocy, gdyby Cezar siÄ™ wahaÅ‚. Skupia siÄ™ zmieszany tÅ‚um i woÅ‚a, że lud rzymski o to samo prosi. Toteż Klaudiusz nie czekajÄ…c dÅ‚użej wychodzi na forum i sam narzuca siÄ™ winszujÄ…cym, a potem, wszedÅ‚szy do senatu, żąda uchwaÅ‚y, na mocy której zwiÄ…zek stryja z córkÄ… brata także na przyszÅ‚ość ma być uprawniony”16. W tym samym czasie, Agrypina MÅ‚odsza staraÅ‚a siÄ™ wyjednać u cesarza Klaudiusza zgodÄ™ na małżeÅ„stwo jego córki Oktawii ze swoim synem Neronem. Nie byÅ‚o to Å‚atwe, gdyż Oktawia byÅ‚a zarÄ™czona od najmÅ‚odszych lat z Sylanusem. Po krótkim czasie Sylanus zostaÅ‚ oczerniony przed Klaudiuszem, wyrzucony z senatu i usuniÄ™ty z urzÄ™du. W dniu Å›lubu Agrypiny MÅ‚odszej i Klaudiusza Sylanus popeÅ‚niÅ‚ samobójstwo, „czy to że aż dotÄ…d nadziejÄ™ życia przedÅ‚użaÅ‚, czy że wÅ‚aÅ›nie ten dzieÅ„ obraÅ‚, aby im przyczynić ohydy”17. Później Agrypinie MÅ‚odszej udaÅ‚o siÄ™ doprowadzić do zarÄ™czyn Nerona i Oktawii. Tym razem pomógÅ‚ jej konsul Mammiusz Pollion. „Oktawia zostaÅ‚a zarÄ™czona, a Domicjusz, który do poprzedniego powinowactwa dodaÅ‚ jeszcze swe stanowisko narzeczonego i ziÄ™cia, staÅ‚ siÄ™ równy Brytanikowi dziÄ™ki zabiegom matki i fortelom tych, którzy z powodu oskarżenia Messaliny bali siÄ™ zemsty ze strony jej syna”18.

Kolejnym krokiem Agrypiny byÅ‚o umiejÄ™tne usuniÄ™cie z dworu ludzi najbliższych Messalinie, i wprowadzenie swoich. „OdtÄ…d przybraÅ‚o paÅ„stwo innÄ… postać: wszystko sÅ‚uchaÅ‚o kobiety, która z paÅ„stwem rzymskim nie igraÅ‚a wÅ›ród kaprysów jak Messalina, lecz zaprowadziÅ‚a Å›cisÅ‚Ä… i jakby mÄ™skÄ… niewolÄ™; publicznie wystÄ™powaÅ‚a z powagÄ…, a częściej z dumÄ…; w domu nie byÅ‚o żadnych bezwstydów, chyba że tego interes jej wÅ‚adzy wymagaÅ‚”19. Agrypina MÅ‚odsza nie chcÄ…c dać siÄ™ poznać tylko ze zÅ‚ych czynów „uzyskaÅ‚a dla Anneusza Seneki zwolnienie z wygnania a zarazem preturÄ™, ponieważ sÄ…dziÅ‚a, że sprawi to ogólnÄ… radość z powodu sÅ‚awy jego uczonoÅ›ci”20.
Anneusz Seneka byÅ‚ wspaniaÅ‚ym filozofem rzymskim, pisarzem, retorem, i poetÄ…. UrodziÅ‚ siÄ™ okoÅ‚o 4 r. p. n. e. w Kordobie, zmarÅ‚ w 65 r. n. e. ByÅ‚ synem retora i historyka L. Anneusza Seneki i Helwii. Seneka byÅ‚ filozofem szkoÅ‚y stoickiej. ZostawiÅ‚ po sobie wiele pism moralnych, m.in. „O krótkoÅ›ci życia”, „O spokoju ducha”, „O Å‚askawoÅ›ci”, „Listy moralne do Lucyliusza” i wiele innych.

Za panowania cesarza Klaudiusza doznaÅ‚ ciężkiej porażki. PozostawaÅ‚ bowiem Seneka w towarzyskich stosunkach z córkami Germanika. Mąż jednej z nich, Agrypiny MÅ‚odszej, Gajen Pasjen Kryspus, byÅ‚ jednym z najlepszych przyjaciół Seneki. Przez te stosunki wpadÅ‚ w sieć niewieÅ›cich intryg, Å›ciÄ…gnÄ…Å‚ na siebie podejrzenie i nieÅ‚askÄ™ Messaliny21. ZostaÅ‚ oskarż ony o utrzymywanie potajemnych miÅ‚ostek z JuliÄ… LiwillÄ… – najmÅ‚odszÄ… córkÄ… Germanika i Agrypiny Starszej. W 41 r. n. e. ZostaÅ‚ skazany przez Klaudiusza za cudzołóstwo i zesÅ‚any na dzikÄ… wyspÄ™ KorsykÄ™. Z wygnania odwoÅ‚aÅ‚a go, w osiem lat później, jak już wczeÅ›niej wspominaÅ‚am Agrypina MÅ‚odsza, żona cesarza Klaudiusza. Powierzono mu wtedy stanowisko wychowawcy Nerona, gdyż uważano, że Seneka, który wiele wycierpiaÅ‚ przez Klaudiusza, bÄ™dzie w stanie nauczyć go umiarkowania i Å‚agodnoÅ›ci. OdwoÅ‚ujÄ…c Anneusza SenekÄ™ Agrypina MÅ‚odsza chciaÅ‚a „aby mÅ‚odość Domicjusza dojrzewaÅ‚a pod okiem takiego nauczyciela, a oboje korzystać mogli z jego rad co do widoków panowania”22.

NastÄ™pnie Agrypina MÅ‚odsza odwoÅ‚aÅ‚a z funkcji prefektów gwardii pretoriaÅ„skiej dwóch zauszników Messaliny. FunkcjÄ™ tÄ™ powierzyÅ‚a Afraniuszowi Burrusowi, który od tej pory byÅ‚ jedynym prefektem gwardii pretoriaÅ„skiej. Tak sytuacjÄ™ tÄ™ przedstawiÅ‚ Tacyt: „Jeszcze jednak Agrypina nie ważyÅ‚a siÄ™ na ostateczne knowania, póki z dowództwa kohort pretorskich nie zwolniono Luzjusza Gety i Rufiusza Kryspinusa, których za oddanych pamiÄ™ci Messaliny i jej dzieciom uważaÅ‚a. Tak wiÄ™c na zapewnienie małżonki, że wÅ›ród kohort ambicja dwóch ludzi rozÅ‚am sprowadza, a gdyby nimi jeden tylko kierowaÅ‚, dyscyplina byÅ‚aby surowsza – przenosi siÄ™ dowództwo nad kohortami na Burrusa Afraniusza, czÅ‚owieka o znakomitej sÅ‚awie wojennej, który jednak dobrze wiedziaÅ‚, czyja wola na ich czele go stawia”23.

Nominacja Burrusa na prefekta pretorianów w 51 r. n.e. umocniÅ‚a pozycjÄ™ Agrypiny, która systematycznie przygotowywaÅ‚a objÄ™cie tronu przez jej syna Domicjusza Ahenobarba”24.

W 50 roku przy pomocy Pallasa, który „podżegaÅ‚ Klaudiusza, ażeby troszczyÅ‚ siÄ™ o paÅ„stwo i chÅ‚opiÄ™ctwo Brytanika silnÄ… otoczyÅ‚ podporÄ…”25, Agrypina MÅ‚odsza uzyskaÅ‚a zgodÄ™ u Klaudiusza na adoptowanie przez niego Nerona. Tym samym Neron zostaÅ‚ zrównany w prawach z jego prawdziwym synem Brytanikiem. W wieku trzynastu lat Neron zostaÅ‚ z honorami przyjÄ™ty przez senat, w którym ” wniesiono nawet ustawÄ™, na mocy której miaÅ‚ przejść do rodziny klaudyjskiej i otrzymać imiÄ™ Nerona”26.

I tak też siÄ™ staÅ‚o. Z zgodÄ… senatu cesarz Klaudiusz adoptowaÅ‚ Nerona. Od tej pory nosiÅ‚ on nazwisko Neron Klaudiusz Druzus Germanik. ByÅ‚ obsypywany honorami i przywilejami. W 53 roku „za konsulatu Decymusa Juniusza Kwintusa Hateriusza szesnastoletni Neron otrzymaÅ‚ za żonÄ™ córkÄ™ Cezara, OktawiÄ™”27. Od tej pory staÅ‚ siÄ™ wiÄ™c i synem, i ziÄ™ciem cesarza Klaudiusza.

Agrypina MÅ‚odsza zapewniajÄ…c sobie poparcie dowódców gwardii pretoriaÅ„skiej, oraz zwiÄ…zujÄ…c swojego syna Nerona z domem cesarza Klaudiusza – liczyÅ‚a, że jej wÅ‚adza bÄ™dzie w przyszÅ‚oÅ›ci utrwalona. Jako żona cesarza bowiem, miaÅ‚a Agrypina szansÄ™ kontynuować swe wpÅ‚ywy jako matka cesarza. Agrypina MÅ‚odsza dążyÅ‚a nieustannie do tego, aby doprowadzić Nerona do wÅ‚adzy. DziÄ™ki jej staraniom, „za piÄ…tego konsulatu Tyberiusza Klaudiusza i za konsulatu Serwiusza Korneliusza Orfitusa dano Neronowi przed czasem togÄ™ mÄ™skÄ…, aby wydawaÅ‚ siÄ™ być zdolnym do podjÄ™cia zajęć publicznych. A Cezar pochlebstwom senatu chÄ™tnie ustÄ…piÅ‚, aby Neron w dwudziestym roku życia objÄ…Å‚ konsulat, tymczasem zaÅ› jako wyznaczony konsul miaÅ‚ poza stolicÄ… wÅ‚adzÄ™ prokonsularnÄ… i nosiÅ‚ tytuÅ‚ ksiÄ™cia mÅ‚odzieży. Nadto rozdzielono w jego imieniu gratyfikacjÄ™ miÄ™dzy żoÅ‚nierzy, a miÄ™dzy lud dary w naturze”28. Przy każdej okazji publicznej podkreÅ›lano strojem starszeÅ„stwo Nerona w stosunku do Brytanika. Ludzi, którzy byli życzliwi Brytanikowi – rodzonemu synowi cesarza Klaudiusza – usuwano.

Sama Agrypina MÅ‚odsza jako żona cesarza Klaudiusza korzystaÅ‚a z najważniejszych zaszczytów i przywilejów. Oddawano jej cześć boskÄ… w miastach Wschodu, takich jak Mitylena, a także Efez. Jak podaje Tacyt: „karocÄ… wjeżdżaÅ‚a na Kapitol, który to zaszczyt od dawien dawna przyznany byÅ‚ kapÅ‚anom i wizerunkom bogów. PowiÄ™kszaÅ‚ on uwielbienie tej niewiasty, która już jako córka imperatora, jako siostra, małżonka i matka takich, co panowanie osiÄ…gnÄ™li, jedyny aż do naszych czasów stanowi przykÅ‚ad”29. IstniejÄ… też dowody, że małżonka Klaudiusza Agrypina posiadaÅ‚a mówiÄ…ce drozdy30. Agrypina matka Nerona pisaÅ‚a (także – V. F.Åš.) pamiÄ™tniki, z których potem korzystaÅ‚ Tacyt31.

Te liczne przywileje i zaszczyty, jakie otrzymaÅ‚a Agrypina MÅ‚odsza bÄ™dÄ…c żonÄ… cesarza Klaudiusza, nie przysporzyÅ‚y jej jednak zbyt dużej popularnoÅ›ci na dworze cesarskim. Coraz częściej wychodzili jej naprzeciw wrogowie. Jednym z nich byÅ‚ Narcyz. ByÅ‚ to wyzwoleniec, a zarazem ulubieniec i sekretarz cesarza Klaudiusza, który miaÅ‚ wielkie wpÅ‚ywy na dworze cesarskim. To on doprowadziÅ‚ do zbliżenia cesarza Klaudiusza z Brytanikiem, a tym samym do ochÅ‚odzenia stosunków z AgrypinÄ… MÅ‚odszÄ…. Cesarz Klaudiusz zrozumiaÅ‚, że sprawy zaszÅ‚y za daleko, że powinien naprawić wyrzÄ…dzone krzywdy swojemu synowi Brytanikowi. Jak podaje nam Swetoniusz: „przy koÅ„cu życia jawnie i nieraz okazywaÅ‚ żal z powodu swego małżeÅ„stwa z AgrypinÄ… i usynowienia Nerona. (…) Zaraz potem spotkawszy Brytanika uÅ›ciskaÅ‚ go serdecznie ze sÅ‚owami zachÄ™ty, „żeby rósÅ‚ i przyjÄ…Å‚ od niego rachunek ze wszystkich czynów”. Nadto dodaÅ‚ po grecku: „Ten, kto ciÄ™ zraniÅ‚, ten ciÄ™ wyleczy”. Jeszcze jako wyrostkowi, niemal dziecku, zdecydowaÅ‚ dać togÄ™ mÄ™skÄ…, skoro już jego postawa fizyczna na to pozwalaÅ‚a, i dorzuciÅ‚: „Niech naród rzymski ma wreszcie prawdziwego Cezara”32. Wobec takiego postÄ™powania cesarza Klaudiusza Agrypina MÅ‚odsza poczuÅ‚a siÄ™ zagrożona.
Podczas krótkiej nieobecnoÅ›ci Narcyza w Rzymie, spowodowanej jego wyjazdem na kuracjÄ™ do miasteczka Sinuessa z powodu bóli podagrycznych, Agrypina MÅ‚odsza otruÅ‚a swego męża – Klaudiusza. Jak podaje Tacyt i Swetoniusz, Agrypina MÅ‚odsza otruÅ‚a swojego męża Å›rodkiem zdobytym u znanej trucicielki Lokusty, która wmieszaÅ‚a nastÄ™pnie do potrawy z grzybów. TruciznÄ™ Klaudiuszowi miaÅ‚ podać jeden z rzezaÅ„ców Halotus, który wnosiÅ‚ potrawy i uprzednio je kosztowaÅ‚. WedÅ‚ug Tacyta ” truciznÄ™ wlano do smacznej potrawy z grzybów, a dziaÅ‚anie tego Å›rodka, czy to z powodu tÄ™poty Klaudiusza, czy że byÅ‚ pijany, nie zaraz daÅ‚o siÄ™ poznać; równoczeÅ›nie, jak siÄ™ zdawaÅ‚o, pomogÅ‚o mu wypróżnienie żoÅ‚Ä…dka. Agrypina wiÄ™c przeraziÅ‚a siÄ™, a ponieważ groziÅ‚a jej ostateczność, nie zważa na chwilowe zgorszenie, lecz zwraca siÄ™ do przezornie już przedtem wtajemniczonego lekarza Ksenofonta. Ten pod pozorem, że chce pomóc wysiÅ‚kom wymiotujÄ…cego, miaÅ‚ mu zapuÅ›cić do gardÅ‚a pióro pomazane gwaÅ‚townÄ… truciznÄ…, gdyż dobrze wiedziaÅ‚, że najwiÄ™ksze zbrodnie zaczyna siÄ™ w niebezpieczeÅ„stwie, a koÅ„czy za wynagrodzeniem”33. Jak z kolei podaje Swetoniusz nie wiadomo przez kogo zostaÅ‚a podana trucizna. „Niektórzy twierdzÄ…, że zostaÅ‚a mu podana w czasie uczty z kapÅ‚anami na zamku przez eunucha Halota, który peÅ‚niÅ‚ urzÄ…d kosztujÄ…cego potrawy. Inni, że w czasie obiadu domowego, przez samÄ… AgrypinÄ™. Ona podaÅ‚a mu zatrute grzyby borowiki, na którÄ… to potrawÄ™ szczególnie byÅ‚ Å‚asy”34. Z kolei I. BieżuÅ„ska – MaÅ‚owist pisze, że ” może to wszystko prawda, a może jeszcze jedno pomówienie i Klaudiusz umarÅ‚ naturalnÄ… Å›mierciÄ…”35. Jak widać nie ma jednolitej zgodnoÅ›ci wÅ›ród historyków co do tego, kto otruÅ‚ cesarza Klaudiusza. Jedni twierdzÄ…, że do jego Å›mierci przyczyniÅ‚a siÄ™ Agrypina MÅ‚odsza, żona cesarza, inni, że zmarÅ‚ Å›mierciÄ… naturalnÄ…. Moim zdaniem, to Agrypina MÅ‚odsza otruÅ‚a cesarza Klaudiusza. Jego usuniÄ™cie otworzyÅ‚o bowiem drogÄ™ jej synowi Neronowi do objÄ™cia wÅ‚adzy, co byÅ‚o jej głównym celem. Aby go osiÄ…gnąć Agrypina MÅ‚odsza przygotowywaÅ‚a siÄ™ do tego przez kilka lat, o czym Å›wiadczÄ… jej wczeÅ›niejsze posuniÄ™cia.
” Z poczÄ…tku Agrypina, niby zÅ‚amana bólem i szukajÄ…ca pociechy, trzyma w swych objÄ™ciach Brytanika, nazywa go żywym ojca wizerunkiem i różnymi zabawia fortelami, aby z pokoju nie wychodziÅ‚. Także jego siostry, AntoniÄ™ i OktawiÄ™, zatrzymaÅ‚a, a wszystkie wejÅ›cia obstawiÅ‚a strażami i czÄ™sto rozpowszechniaÅ‚a wieÅ›ci, że cesarz ma siÄ™ lepiej na zdrowiu, aby żoÅ‚nierz dobrÄ… żywiÅ‚ nadziejÄ™ i aby nadeszÅ‚a chwila wedle wskazówek Chaldejczyków pomyÅ›lna”36.
Cesarz Klaudiusz „zmarÅ‚ trzeciego dnia przed idami października za konsulatu Asiniusza Marcella i Acyliusza Awioli, w sześćdziesiÄ…tym czwartym roku życia, w czternastym panowania. Pochowany zostaÅ‚ ze zwykÅ‚ym przepychem należnym pryncepsom oraz zaliczony zostaÅ‚ w poczet bogów”37.
W taki oto sposób Agrypina Młodsza, czyniła wszystko, aby władzę po śmierci cesarza Klaudiusz mógł objąć jej kochany syn Neron.

Popiersie Nerona. Wbrew powszechnie panującej opinii (pochodzącej od historyka Tacyta) cesarz miał duży talent poetycki i aktorski.

Neron „byÅ‚ w wieku lat siedemnastu, gdy obwieszczono publicznie Å›mierć Klaudiusza. MiÄ™dzy godzinÄ… szóstÄ… i siódmÄ… wyszedÅ‚ do straży przybocznej, gdyż caÅ‚y dzieÅ„ byÅ‚ tak posÄ™pny, że tylko ta chwila wydaÅ‚a mu siÄ™ najodpowiedniejsza do objÄ™cia wÅ‚adzy. Przed stopniami Palatynatu pozdrowiono go jako cesarza, zaniesiono w lektyce do obozu ( pretorianów)38. NastÄ™pnie Neron przemówiÅ‚ do żoÅ‚nierzy. Po przemówieniu zostaÅ‚ przeniesiony do kurii., gdzie obsypywano go mnóstwem zaszczytów. Ze wszystkich, „nie przyjÄ…Å‚ tylko jednego tytuÅ‚u: ojca ojczyzny, z powodu mÅ‚odego wieku”39. Nowy princeps, obwoÅ‚any przez pretorianów i zatwierdzony przez senat, rzÄ…dziÅ‚ poczÄ…tkowo w zgodzie z nim zleciwszy rzÄ…dy prefektowi pretorianów Burrusowi i swemu wychowawcy Lucjuszowi Anneuszowi Senece, wybitnemu filozofowi40.

Neron rozpoczÄ…Å‚ swe rzÄ…dy od okazania czci swemu zmarÅ‚emu ojcu Klaudiuszowi. „UrzÄ…dziÅ‚ mu wspaniaÅ‚y pogrzeb. Sam wygÅ‚osiÅ‚ mowÄ™ pochwalnÄ… i zaliczyÅ‚ go w poczet bogów”41. ZÅ‚ożyÅ‚ też oficjalnie uroczyste oznaki czci, dla swego zmarÅ‚ego ojca, G. Domicjusza Ahenobarbusa.

W pierwszych kilku lub kilkunastu miesiÄ…cach panowania syna, Agrypina odgrywaÅ‚a rolÄ™ prawdziwej wÅ‚adczyni42. Neron „matce zdaÅ‚ zarzÄ…d wszystkich spraw prywatnych i publicznych”43, nie wtrÄ…caÅ‚ siÄ™ do rzÄ…dów. Agrypina MÅ‚odsza, miaÅ‚a do pomocy Burrusa, oraz wyzwoleÅ„ca Pallasa jako ministra spraw finansów. Symbolem jej pozycji w paÅ„stwie byÅ‚y niektóre serie monet wypuszczone w poczÄ…tkach panowania Nerona. Jego gÅ‚owa widniaÅ‚a po jednej stronie, Agrypiny MÅ‚odszej – matki po drugiej. ByÅ‚y też takie, na których obie gÅ‚owy umieszczono po tej samej stronie, jakby chodziÅ‚o o wÅ‚adców równorzÄ™dnych. Inskrypcje zaÅ› tytuÅ‚owaÅ‚y jÄ… Agrypina Augusta mater Augusti – Agrypina matka Augusta. „W pierwszym dniu panowania daÅ‚ trybunowi na warcie hasÅ‚o: „Najlepsza matka”. CzÄ™sto jeździÅ‚ z matkÄ… po Rzymie w jej lektyce”44. To wszystko wskazywaÅ‚o na to, że w poczÄ…tkach swych rzÄ…dów, Neron odnosiÅ‚ siÄ™ do matki z najwiÄ™kszym szacunkiem.

Agrypina MÅ‚odsza, pomimo tego, iż Neron nazywaÅ‚ jÄ… „najlepszÄ… matkÄ…”, że braÅ‚a udziaÅ‚ w oficjalnych audiencjach syna, uczestniczyÅ‚a w obradach senatu, które odbywaÅ‚y siÄ™ w paÅ‚acu, nie miaÅ‚a zamiaru rezygnować z wÅ‚adzy, jaka jej przypadÅ‚a za panowania jej męża cesarza Klaudiusza. Już na poczÄ…tku panowania Nerona, przyczyniÅ‚a siÄ™ do Å›mierci prokonsula Azji, Juniusza Sylana. Spowodowane byÅ‚o to tym, że Agrypina MÅ‚odsza „lÄ™kaÅ‚a siÄ™ w nim mÅ›ciciela, zwÅ‚aszcza że wÅ›ród gminu czÄ™ste byÅ‚y gÅ‚osy, iż ponad Nerona, który ledwie wyszedÅ‚ z chÅ‚opiÄ™cego wieku i przez zbrodniÄ™ posiadÅ‚ panowanie, należy przekÅ‚adać męża lat statecznych, nieposzlakowanego, szlachetnie urodzonego i – na co wtedy zważano – potomka Cezarów; wszak także Sylanus byÅ‚ praprawnukiem boskiego Augusta. Taki byÅ‚ powód jego zabójstwa. Za narzÄ™dzie posÅ‚użyli Publiusz Celer, rycerz rzymski, i wyzwoleniec Heliusz, obaj zarzÄ…dcy dóbr cesarskich w Azji. Oni to podali prokonsulowi przy uczcie truciznÄ™, zbyt otwarcie, żeby tego po nich nie zauważono”45. Agrypina MÅ‚odsza szybko usunęła także Narcyza, wyzwoleÅ„ca cesarza Klaudiusza, którego „przyprawiono o Å›mierć twardym wiÄ™zieniem i ostatecznÄ… nÄ™dzÄ…”46. ByÅ‚y to pierwsze wystÄ™pki jakich dopuÅ›ciÅ‚a siÄ™ Agrypina MÅ‚odsza w poczÄ…tkach panowania swego syna Nerona.

Jak podaje Tacyt, doszÅ‚oby do dalszych morderstw ” gdyby Afraniusz Burrus i Anneusz Seneka nie byli siÄ™ im sprzeciwili. Ci, jako kierownicy mÅ‚odego wÅ‚adcy i – co przy wspólnoÅ›ci wÅ‚adzy nader rzadko siÄ™ zdarza – z sobÄ… zgodni, odmiennymi Å›rodkami równe posiedli wpÅ‚ywy: Burrus przez swÄ… gorliwość w sprawach wojskowych i surowość obyczajów, Seneka przez swÄ… naukÄ™ wymowy i szlachetnÄ… uprzejmość”47.

Neron i jego nauczyciel – Seneka MÅ‚odszy. Po Å›mierci cesarza Klaudiusza w 54 roku n.e jego żona Agrypina wezwaÅ‚a SenekÄ™ do Rzymu, by ten zajÄ…Å‚ siÄ™ wychowaniem jej 17-letniego syna Nerona.

Opiekunowie mÅ‚odego Nerona „wspólnie musieli obaj zwalczać dzikość Agrypiny, która pÅ‚onÄ…c wszelkimi namiÄ™tnoÅ›ciami niezdrowego samowÅ‚adztwa, miaÅ‚a po swej stronie Pallasa”48. Burrus i Seneka zorganizowali wÅ‚asne stronnictwo polityczne w oparciu przede wszystkim o „nowych ludzi” ze zromanizowanych prowincji: ojczyzny Burrusa Galii Narbonensis ( poÅ‚udniowa część dzisiejszej Francji) i z Hiszpanii, z której pochodziÅ‚ Anneusz Seneka49. Oni to, przerażeni bezwzglÄ™dnoÅ›ciÄ… Agrypiny MÅ‚odszej, zaczÄ™li popierać próby Nerona, który zaczÄ…Å‚ dążyć do uzyskania niezależnoÅ›ci.

Od pierwszej chwili sprawowania swych rzÄ…dów, Neron chciaÅ‚ utrwalić dobre mniemanie o swoim charakterze, ” ogÅ‚osiÅ‚, że ma zamiar sprawować rzÄ…dy w duchu wskazaÅ„ Augusta. (…) Obciążenia podatkowe zbyt dotkliwe zniósÅ‚ albo zmniejszyÅ‚. (…) Dla najznakomitszych, lecz zrujnowanych senatorów wyznaczyÅ‚ roczne zapomogi, dla niektórych nawet do piÄ™ciuset tysiÄ™cy. Kohortom pretoriaÅ„skim co miesiÄ…c dawaÅ‚ darmo zboże. (…) DopuÅ›ciÅ‚ do swych manewrów polowych także lud”50.

Dotrzymał też danego słowa i wedle uznania senatu wiele wydano zarządzeń, aby nikt nie dał się przekupić zapłatą ani podarunkami do obrony sprawy sądowej, aby wyznaczeni kwestorowie nie byli przymuszani do wydawania igrzysk gladiatorskich. Jakkolwiek Agrypina przeciwna była tej drugiej uchwale, twierdząc, że przez nią obala się orzeczenie Klaudiusza, przeparli ją senatorowie, których po to zwoływano do pałacu, aby Agrypina mogła brać udział w posiedzeniach, znajdując się za umieszczonymi z tyłu drzwiami i tylko oddzielona zasłoną; ta odbierała jej wprawdzie widok, lecz nie przeszkadzała jej słuchać.

Aż trudno uwierzyć, że zarządzenia te wyszły z rozkazu tego, który w kilka lat później, rozbijał się po najgorszych spelunkach, nieprzytomnie szastał złotem i kpił z wszelkiej praworządności.
To wszystko przyszło jednak później. Na razie Neron miał najlepsze intencje, słuchał jeszcze napomnień i rad swego mistrza Seneki i pasjonował się poezją, muzyką, rzeźbą i malarstwem51.

Nie trwaÅ‚o to jednak dÅ‚ugo, bowiem Neron coraz bardziej dążyÅ‚ do uzyskania niezależnoÅ›ci, i caÅ‚kowitej wÅ‚adzy w paÅ„stwie. ZaczÄ…Å‚ siÄ™ buntować, przeciw nadmiernej wÅ‚adzy i wpÅ‚ywom matki – Agrypiny MÅ‚odszej. Dążeniem jego byÅ‚o przeksztaÅ‚cenie paÅ„stwa rzymskiego w monarchiÄ™ absolutnÄ…52. Stopniowo konflikt miÄ™dzy matkÄ… i synem narastaÅ‚. PrzybraÅ‚ on ostry charakter w zwiÄ…zku z pozornie drobnÄ… sprawÄ…. Neron, ożeniony przed objÄ™ciem wÅ‚adzy z OktawiÄ…, córkÄ… Klaudiusza, nie żywiÅ‚ do niej żadnych uczuć, za to zakochaÅ‚ siÄ™ w wyzwolenicy imieniem Akte53. DziaÅ‚ania Nerona popierali jego opiekunowie, Afraniusz Burrus i Anneusz Seneka, ponieważ odciÄ…gaÅ‚o to cesarza od rzÄ…dzenia. „Akte żyÅ‚a wyposażona iÅ›cie po królewsku: inskrypcje wymieniajÄ… jej niewolników i wyzwoleÅ„ców, wÅ›ród nich sÅ‚użących, posÅ‚aÅ„ców, piekarzy, eunuchy, greckÄ… Å›piewaczkÄ™. WskazujÄ… również one na to, że posiadaÅ‚a wille w Puteoli i Velitrae jak również cegielniÄ™ na Sardynii54. Wówczas to Agrypina MÅ‚odsza zareagowaÅ‚a z wÅ›ciekÅ‚oÅ›ciÄ… woÅ‚ajÄ…c publicznie, „że wyzwolenica jest jej rywalkÄ…, sÅ‚użebna synowÄ…, używajÄ…c jeszcze innych słów tego rodzaju. Nie czekaÅ‚a, aż syn siÄ™ skruszy lub zazna przesytu; a im obelżywsze czyniÅ‚a mu wyrzuty, tym gwaÅ‚towniej podniecaÅ‚a jego namiÄ™tność, aż ujarzmiony mocÄ… miÅ‚oÅ›ci wyzbyÅ‚ siÄ™ posÅ‚uszeÅ„stwa wobec matki i powierzyÅ‚ siÄ™ Senece. (…) Wtedy Agrypina, zmieniwszy taktykÄ™, próbowaÅ‚a pochlebstwami trafić do mÅ‚odziana, ofiarowaÅ‚a mu raczej wÅ‚asnej sypialni zakÄ…tek, byleby ukryć te upodobania, jakich domagaÅ‚ siÄ™ mÅ‚ody jego wiek i najwyższe dostojeÅ„stwo. PrzyznawaÅ‚a siÄ™ nawet do niewczesnej wobec niego surowoÅ›ci i oddawaÅ‚a mu zasoby wÅ‚asnego skarbu, który niewiele mniejszy byÅ‚ od cesarskiego – jak niedawno zbyt twarda w poskramianiu syna, tak teraz znów bez miary pokorna”55. Wszystkie te zabiegi Agrypiny MÅ‚odszej, nie zwiodÅ‚y jednak jej syna Nerona. Z kolei zaczęły niepokoić najbliższych jego przyjaciół, którzy prosili go, aby miaÅ‚ siÄ™ na bacznoÅ›ci przed matkÄ…, kobietÄ… groźnÄ… i faÅ‚szywÄ…. W tym też czasie Neron oglÄ…daÅ‚ stroje, w jakich niegdyÅ› chodziÅ‚y małżonki i matki cesarzy, „z nich wybraÅ‚ jednÄ… szatÄ™ i klejnoty i posÅ‚aÅ‚ to w darze matce, nie myÅ›lÄ…c wcale o oszczÄ™dnoÅ›ci, skoro z wÅ‚asnej pobudki ofiarowaÅ‚ jej to, co byÅ‚o najprzedniejsze i upragnione przez inne niewiasty”56. PomysÅ‚ Nerona rozgniewaÅ‚ AgrypinÄ™ MÅ‚odszÄ…, która woÅ‚aÅ‚a „że przez to nie wzbogaca siÄ™ jej strojów, lecz tylko zabrania siÄ™ jej prawa do reszty, i że syn dzieli siÄ™ z niÄ… tym, co w caÅ‚oÅ›ci od niej samej posiada”57. TÄ… odpowiedziÄ… zraziÅ‚a do siebie ostatecznie swego syna, Nerona, który „rozgoryczony na ludzi, na których wspieraÅ‚a siÄ™ duma tej kobiety, usuwa Pallasa z urzÄ™du, nad którym przeÅ‚ożony przez Klaudiusza jak samowÅ‚adca sprawy paÅ„stwa zaÅ‚atwiaÅ‚”58. W ten oto sposób, Pallas, faktyczny minister finansów imperium, główny sojusznik Agrypiny MÅ‚odszej, zostaÅ‚ pozbawiony stanowiska.

„OdtÄ…d Agrypina gwaÅ‚townie przerzuciÅ‚a siÄ™ do siania postrachu i gróźb i nie szczÄ™dziÅ‚a nawet uszu cesarza, zapewniajÄ…c, że już dorósÅ‚ Brytanik, prawdziwa latoroÅ›l, żeby po swym ojcu objąć rzÄ…dy, które intruz i przybraniec z krzywdÄ… matki sprawuje”59. Tym wydaÅ‚a Agrypina MÅ‚odsza wyrok na siebie i Brytanika.
Neron zaniepokojony groźbami swej matki, oraz tym, że zbliżaÅ‚ siÄ™ dzieÅ„, w którym Brytanik koÅ„czyÅ‚ czternaÅ›cie lat, postanowiÅ‚ otruć najpierw Brytanika, a później swÄ… matkÄ™. „Brytanika otruÅ‚ zarówno z zazdroÅ›ci o gÅ‚os, który Brytanik miaÅ‚ milszy w brzmieniu, jak ze strachu, aby kiedyÅ› nie wyprzedziÅ‚ go Å‚askach u ludu dziÄ™ki dobrej pamiÄ™ci, jakÄ… pozostawiÅ‚ po sobie jego ojciec”60. Podczas uczty, jak podaje nam Tacyt, Neron postanowiÅ‚ otruć Brytanika. Ponieważ potrawy i napoje byÅ‚y najpierw kosztowane przez sÅ‚użącego, wymyÅ›lono podstÄ™p, aby nie zdradzić siÄ™ ze swoimi zbrodniczymi planami. ” Po uprzednim skosztowaniu podano Brytanikowi nieszkodliwy jeszcze, lecz bardzo gorÄ…cy napój; potem gdy ukrop odsunÄ…Å‚, dolano wraz z zimnÄ… wodÄ… truciznÄ™, która tak szybko rozeszÅ‚a siÄ™ po wszystkich jego czÅ‚onkach, że równoczeÅ›nie zamarÅ‚ w nim gÅ‚os i oddech. WÅ›ród siedzÄ…cych dokoÅ‚a powstaÅ‚ zamÄ™t, nieuÅ›wiadomieni uciekali; lecz ci, którzy gÅ‚Ä™bsze mieli zrozumienie, pozostali jak przykuci do miejsca i spoglÄ…dali na Nerona”61.

Ja, także uważam, tak jak wielu wybitnych historyków zajmujących się tematami starożytnego Rzymu, że to właśnie Neron zabił swojego brata Brytanika. Uważam, że wpływ na jego decyzję miało wiele czynników. Należały do nich m.in.: doniosły głos, pamięć Brytanika, których zazdrościł mu Neron, a także jego matka – Agrypina Młodsza, która szantażowała syna, że przy pomocy Brytanika pozbawi go tronu. Brytanik był bowiem prawowitym następcą tronu – był pierworodnym synem cesarza Klaudiusza.

Pogrzeb Brytanika odbył się, jak podają źródła, na Polu Marsowym, wśród deszczu, bez żadnych uroczystości.
Aby zagÅ‚uszyć wyrzuty sumienia, Neron, „najmożniejszych ze swoich przyjaciół darowiznami wzbogaciÅ‚”62. Jednak gniewu swej matki, nie udaÅ‚o siÄ™ Neronowi zÅ‚agodzić żadnÄ… hojnoÅ›ciÄ…, „przygarnęła ona OktawiÄ™, odbywaÅ‚a czÄ™sto z przyjaciółmi tajemne rozmowy, poza wrodzonÄ… sobie chciwoÅ›ciÄ… Å›ciÄ…gaÅ‚a zewszÄ…d pieniÄ…dze jakby na zasiÅ‚ek, uprzejmie podejmowaÅ‚a trybunów i setników, szanowaÅ‚a imiona i zasÅ‚ugi pozostaÅ‚ej wówczas szlachty, jak gdyby szukaÅ‚a przywódcy i stronnictwa”63. Kiedy dowiedziaÅ‚ siÄ™ o tym jej syn, Neron, „najpierw odwoÅ‚aÅ‚ posterunki pretorianów i najemników germaÅ„skich, trzymajÄ…ce straż honorowÄ… przed apartamentami matki”64. ” Aby zaÅ› tÅ‚umy pozdrawiajÄ…cych jej nie odwiedzaÅ‚y, odÅ‚Ä…cza swoje mieszkanie i przenosi matkÄ™ do tego, które niegdyÅ› należaÅ‚o do Antonii; a ilekroć sam siÄ™ tam udawaÅ‚ otoczony byÅ‚ gromadÄ… setników i po krótkim pocaÅ‚unku odchodziÅ‚”65. AgrypinÄ™ usuniÄ™tÄ… z Palatynatu traktowano odtÄ…d jako osobÄ™ prywatnÄ…. Jej upadek powitano z satysfakcjÄ…, „kobieta bowiem chorobliwie ambitna i obwiniana o wiele zbrodni nie cieszyÅ‚a siÄ™ niczyjÄ… sympatiÄ…”66.

Kiedy tylko widoczny staÅ‚ siÄ™ spadek wpÅ‚ywów Agrypiny MÅ‚odszej, natychmiast odezwaÅ‚a siÄ™ żywiona do niej wrogość. Dwie kobiety, które od dawna byÅ‚y wrogie Agrypinie zdecydowaÅ‚y siÄ™ powiadomić Nerona, że jego matka, postanowiÅ‚a poÅ›lubić Rubelisza Plauta, „który ze strony matki w równym stopniu z Neronem od boskiego Augusta pochodzi”67. Podejrzewano, że przy jego pomocy zechce strÄ…cić Nerona – swojego syna tronu i znowu uzyskac wÅ‚adzÄ™ w paÅ„stwie. Tymi kobietami, które oskarżyÅ‚y AgrypinÄ™ MÅ‚odszÄ… byÅ‚y Julia Sylana, którÄ… Messalina pozbawiÅ‚a męża, Syliusza, a Agrypina odstraszyÅ‚a od małżeÅ„stwa z niÄ… mÅ‚odego czÅ‚onka stanu senatorskiego. Agrypinie MÅ‚odszej chodziÅ‚o o to, aby ewentualny mąż nie zawÅ‚adnÄ…Å‚ majÄ…tkiem Sylany, który po jej bezpotomnej Å›mierci mógÅ‚by przypaść cesarzowi, a zarazem jej samej. DrugÄ… z kolei kobietÄ… byÅ‚a Domicja – stryjenka Nerona, z którÄ… Agrypina rywalizowaÅ‚a o wpÅ‚ywy. Wyzwoleniec Domicji, ulubieniec Nerona, aktor Parys, doniósÅ‚ o rzekomym spisku Neronowi, który przerażony chciaÅ‚ zaraz stracić i Plauta, i swojÄ… matkÄ™68. Od tego zamiaru odwiedli go Seneka i Burrus, którzy mówili cesarzowi, że każdemu, ” a tym bardziej matce należy przyznać obronÄ™”69. Ostatecznie na przesÅ‚uchanie pojechaÅ‚ Burrus z SenekÄ…. Åšwiadkami w tej sprawie w tej sprawie byli wyzwoleÅ„cy. NastÄ™pnie Burrus, przedstawiwszy zarzuty i ich źródÅ‚a, sÅ‚uchaÅ‚ co ma do powiedzenia Agrypina MÅ‚odsza. Ta, powoÅ‚ywaÅ‚a siÄ™ na miÅ‚ość macierzyÅ„skÄ… i na wszystko, co zrobiÅ‚a, aby zapewnić swojemu synowi tron cesarski. MówiÅ‚, że bezdzietna Sylana nie może tego zrozumieć „boć rodzicielki nie zmieniajÄ… tak swych dzieci, jak nierzÄ…dnica swych gachów”70. NastÄ™pnie Agrypina MÅ‚odsza odbyÅ‚a rozmowÄ™ ze swoim synem – Neronem, podczas której udaÅ‚o jej siÄ™ osiÄ…gnąć karÄ™ dla donosicieli i nagrody dla swoich przyjaciół. ” Nadzór nad aprowizacjÄ… zleca siÄ™ Feniuszowi Rufusowi, starania o igrzyska, które Cezar sposobiÅ‚, Arruncjuszowi Stelli, Egipt Tyberiuszowi Balbillusowi. SyriÄ™ przeznaczono Publiuszowi Antejuszowi, lecz zwodzono go potem różnymi sztuczkami i wreszcie w stolicy zatrzymano”71. Tak wiÄ™c ku zdumieniu wszystkich Agrypina nie tylko wyszÅ‚a caÅ‚o z zasadzki, którÄ… przygotowano ku jej zgubie, ale nawet poprawiÅ‚a swojÄ… pozycjÄ™72.

Było to jednak ostatnie zwycięstwo Agrypiny Młodszej nad synem i jego wspólnikami.
Po tych wydarzeniach sytuacja w Rzymie ulegÅ‚a zmianie. WynikaÅ‚o to z tego, iż Neron coraz bardziej obawiaÅ‚ siÄ™ matki. Poza tym po zwyciÄ™stwie Agrypiny MÅ‚odszej nad synem i jego wspólnikami, zmieniÅ‚ siÄ™ ukÅ‚ad siÅ‚ rzÄ…dzÄ…cych w Rzymie. WyÅ‚oniÅ‚a siÄ™ bowiem wówczas grupa ludzi niechÄ™tnych Afraniuszowi Burrusowi i Anneuszowi Senece, dotychczasowym nauczycielom Nerona. Postanowiono odsunąć ich od wÅ‚adzy, ponieważ jak podajÄ… źródÅ‚a, chcieli odsunąć z tronu cesarza Nerona – syna Agrypiny MÅ‚odszej. Jak podaje Tacyt, Pallas i Burrus porozumieli siÄ™ wzajemnie, „aby powoÅ‚ać na tron Korneliusza SullÄ™ z powodu sÅ‚awy jego rodu i powinowactwa z Klaudiuszem, którego ziÄ™ciem byÅ‚ przez małżeÅ„stwo z AntoniÄ…. SprawcÄ… tego oskarżenia byÅ‚ niejaki Petus, osÅ‚awiony przez parcelacjÄ™ skonfiskowanych dóbr skarbowych, a w tym wypadku jawny kÅ‚amca. Lecz nie tyle pocieszajÄ…ca byÅ‚a Pallasa niewinność, ile nieznoÅ›na jego duma (…) Burrus, aczkolwiek obwiniony, wyrokowaÅ‚ miÄ™dzy sÄ™dziami. Tak oskarżyciela skazano na wygnanie i spalono rejestry, z których zapomniane już dÅ‚ugi skarbowe znów wywlekaÅ‚”73. W tym samym czasie Neron, zaczÄ…Å‚ prowadzić rozwiÄ…zÅ‚y tryb życia. WłóczyÅ‚ siÄ™ po ulicach miasta, domach nierzÄ…du i knajpach w przebraniu niewolniczym, „majÄ…c za towarzyszów ludzi, którzy wystawione na sprzedaż przedmioty rabowali, a napotkanym zadawali rany; ci do tego stopnia nie znali swych przeciwników, że on sam także ciosy otrzymywaÅ‚ i Å›lady ich nosiÅ‚ na twarzy74.

Oddalony od matki – Agrypiny MÅ‚odszej – Neron, znalazÅ‚ sobie nowÄ… przyjaciółkÄ™. ByÅ‚a niÄ… Sabina Poppea, której ojcem byÅ‚ Tytus Oliliusz. „Ta kobieta posiadaÅ‚a wszystko prócz uczciwej duszy. Wszak po matce, która górowaÅ‚a piÄ™knoÅ›ciÄ… nad niewiastami swej epoki, odziedziczyÅ‚a zarówno sÅ‚awÄ™, jak urodÄ™; jej majÄ…tek odpowiadaÅ‚ Å›wietnoÅ›ci rodu; jej mowa byÅ‚a ujmujÄ…ca, a dowcip nie od rzeczy. (…) Nigdy nie oszczÄ™dzaÅ‚a swego dobrego imienia i nie odróżniaÅ‚a małżonków od gachów; nie ulegajÄ…c zaÅ› ani wÅ‚asnemu, ani cudzemu uczuciu, tam przenosiÅ‚a swe kaprysy, gdzie korzyść swÄ… widziaÅ‚a”75. Jak podajÄ… nam źródÅ‚a, to wÅ‚aÅ›nie Poppea przyczyniÅ‚a siÄ™ do dwóch potwornych zbrodni Nerona – matkobójstwa i żonobójstwa. Przez te zbrodnie bowiem, chciaÅ‚a zostać oficjalnÄ… małżonkÄ… cesarza, a mogÅ‚a to osiÄ…gnąć tylko po usuniÄ™ciu najpierw Agrypiny MÅ‚odszej, a potem Oktawii. Sabina Poppea nalegajÄ…c na małżeÅ„stwo z Neronem, doprowadziÅ‚a do szybszego zamordowania jego matki Agrypiny MÅ‚odszej. SzantażowaÅ‚a Nerona mówiÄ…c, że „jeżeli Agrypina innej synowej, jak tylko synowej wrogiej, znieść nie może, niech jÄ… zwrócÄ… jej mężowi Othonowi; pójdzie sobie dokÄ…dkolwiek, gdzie by raczej ze sÅ‚uchu dowiadywaÅ‚a siÄ™ o zniewagach wyrzÄ…dzonych imperatorowi, niż tu na nie patrzaÅ‚a, uwikÅ‚ana w jego niebezpieczeÅ„stwa. Te i inne podobne sÅ‚owa dziÄ™ki Å‚zom i sztukom zalotnicy wrażaÅ‚y siÄ™ w serce Nerona, a nikt im nie przeciwdziaÅ‚aÅ‚, gdyż wszyscy pragnÄ™li osÅ‚abienia wpÅ‚ywów jego matki, nikt zaÅ› nie przypuszczaÅ‚, żeby nienawiść syna miaÅ‚a siÄ™ na jej morderstwo zawziąć”76. DecyzjÄ™ Nerona o zabiciu matki przyÅ›pieszyÅ‚ także jego strach, że matka może odebrać mu tron przygotowujÄ…c zamach stanu. Te obawy i podejrzenia podzielali także doradcy cesarza, Burrusa i Seneki.
Neron, odkÄ…d pozbawiÅ‚ matkÄ™ wszelkich odznak czci i wÅ‚adzy, odebraÅ‚ gwardiÄ™ przybocznÄ… i oddziaÅ‚ Germanów, oraz wypÄ™dziÅ‚ jÄ… z Palatynatu i w ogóle od siebie – unikaÅ‚ z niÄ… spotkaÅ„ na osobnoÅ›ci. „W drÄ™czeniu jej nie znaÅ‚ miary. PodstawiÅ‚ opryszków, aby niepokoili jÄ… procesami podczas pobytu w Rzymie; gdy zaÅ› zażywaÅ‚a wywczasów na ustroniu, aby Å›cigali jÄ… obelgami i żartami, krążąc koÅ‚o niej na lÄ…dzie czy morzu”77.

„Wreszcie doszedÅ‚ do przekonania, że gdziekolwiek by przebywaÅ‚a, jest mu ciężarem, i postanowiÅ‚ jÄ… zabić; nad tym siÄ™ tylko namyÅ›laÅ‚, czy ma siÄ™ posÅ‚użyć truciznÄ…, czy żelazem, czy jakim innym gwaÅ‚townym Å›rodkiem”78. PoczÄ…tkowo wybraÅ‚ jak podaje Tacyt truciznÄ™. Szybko jednak stwierdziÅ‚, jeszcze przed jej zastanowieniem, że ” gdyby jÄ… zadano u stoÅ‚u cesarza, nie można by tego przypadkowi przypisać, skoro w podobny sposób zginÄ…Å‚ Brytanik; kusić sÅ‚użalców kobiety, którÄ… praktyka w zbrodniach nauczyÅ‚a być ostrożnÄ… wobec zasadzek, wydawaÅ‚o siÄ™ rzeczÄ… trudnÄ…; nadto ona sama uprzednim zażywaniem antydotów organizm swój ubezpieczyÅ‚a. Jak natomiast daÅ‚oby siÄ™ ukryć mord dokonany żelazem, na to nikt nie znajdowaÅ‚ sposobu; przy tym Neron obawiaÅ‚ siÄ™, że ten, którego by sobie upatrzyÅ‚ do speÅ‚nienia tak wielkiej zbrodni, rozkazów jego nie usÅ‚ucha”79. Także A. Demandt podaje, że „przy morderstwie matki Neron musiaÅ‚ zrezygnować z trucizny, ponieważ Agrypina byÅ‚a przygotowana na takÄ… ewentualność”80. Wówczas to, jak podajÄ… nam źródÅ‚a, pomógÅ‚ Neronowi wyzwoleniec Anicetus, który byÅ‚ wczeÅ›niej jego wychowawcÄ…. Anicetus byÅ‚ prefektem floty w Misenum. ” On zatem poucza cesarza, że można tak zestawić okrÄ™t, aby część jego na morzu sztucznie siÄ™ odÅ‚Ä…czyÅ‚a i niespodzianie pogrążyÅ‚a AgrypinÄ™; nigdzie nie ma tylu wypadków co na morzu; a skoro wskutek rozbicia okrÄ™tu zaskoczy jÄ… Å›mierć, któż bÄ™dzie tak niesprawiedliwy, żeby winÄ™ wiatrów i fal przypisywaÅ‚ zbrodni?”81. Ten plan spodobaÅ‚ siÄ™ cesarzowi Neronowi. Poza tym sprzyjaÅ‚a także chwila, „gdyż wÅ‚aÅ›nie wtedy obchodziÅ‚ w Bajach Å›wiÄ™to Kwinkwatruów. Tam zwabiÅ‚ matkÄ™, rozpowiadajÄ…c, że należy znosić wybuchy gniewu rodziców i uspokajać ich wzburzenie, aby przez to spowodować pogÅ‚oskÄ™ o ich pojednaniu, i aby jÄ… Agrypina przyjęła z wÅ‚aÅ›ciwÄ… kobietom naiwnÄ… wiarÄ… w to, co sprawia radość. A kiedy przybyÅ‚a, wyszedÅ‚ zaraz naprzeciw niej na wybrzeże (bo napÅ‚ynęła z Ancjum), podaÅ‚ jej rÄ™kÄ™, uÅ›ciskaÅ‚ i poprowadziÅ‚ do Baulów. (…) Wtedy to zaproszono jÄ… na ucztÄ™, aby w celu ukrycia zbrodni można byÅ‚o noc wykorzystać. ByÅ‚o dość znanÄ… rzeczÄ…, że znalazÅ‚ siÄ™ zdrajca i że Agrypina, uwiadomiona o zamachu, lecz niepewna, czy ma w to uwierzyć, kazaÅ‚a siÄ™ w lektyce ponieść do Bajów. Tam pieszczoty rozproszyÅ‚y jej obawÄ™; Neron uprzejmie jÄ… przyjÄ…Å‚ i powyżej siebie przy stole umieÅ›ciÅ‚. Potem coraz wiÄ™cej rozmawiajÄ…c, już to z poufaÅ‚oÅ›ciÄ… mÅ‚odzieÅ„czÄ…, to znowu statecznie, jak gdyby dzieliÅ‚ siÄ™ z niÄ… poważnymi myÅ›lami – dÅ‚ugo ucztÄ™ przewleka, wreszcie odchodzÄ…cÄ… odprowadza, patrzÄ…c gÅ‚Ä™biej w jej oczy i mocniej tulÄ…c siÄ™ do jej piersi, czy to, by miary obÅ‚udy dopeÅ‚nić, czy też w ostatniej chwili widok matki, która miaÅ‚a zginąć, nawet jego dzikie serce przykuwaÅ‚”82. NastÄ™pnie odesÅ‚aÅ‚ matkÄ™ – AgrypinÄ™ MÅ‚odszÄ… – do jej willi specjalnym statkiem. W podróży towarzyszyÅ‚y Agrypinie dwie osoby, „mianowicie Kreperejusz Gallus, który staÅ‚ niedaleko steru, i Acerronia. Ta, oparÅ‚szy siÄ™ o nogi swej pani spoczywajÄ…cej na sofie, wÅ‚aÅ›nie wspominaÅ‚a z radoÅ›ciÄ… o skrusze syna i przywróceniu mu Å‚aski matczynej, kiedy na dany znak puÅ‚ap kajuty, mocno obciążony oÅ‚owiem, runÄ…Å‚ i przygniótÅ‚ Kreperejusza, który na miejscu wyzionÄ…Å‚ ducha. AgrypinÄ™ i AcerroniÄ™ ochroniÅ‚y wystajÄ…ce w górÄ™ oparcia sofy, które przypadkiem na tyle byÅ‚y silne, że pod ciężarem nie ustÄ…piÅ‚y. Nie nastÄ…piÅ‚o też rozluźnienie statku, ponieważ powstaÅ‚o ogólne zamieszanie, a nadto bardzo wielu nieuÅ›wiadomionych krepowaÅ‚o tych, którzy byli wtajemniczeni. Później zdecydowali siÄ™ wioÅ›larze pochylić okrÄ™t na jeden bok i w ten sposób go zatopić”83. Tak wiÄ™c, dziÄ™ki pomocy Acerroni, która woÅ‚aÅ‚a, „że jest AgrypinÄ… i że należy ratować matkÄ™ cesarza”84, Agrypinie MÅ‚odszej udaÅ‚o siÄ™ wyjść caÅ‚o z zamachu. Agrypina MÅ‚odsza, ” która milczaÅ‚a i wskutek tego nie zostaÅ‚a poznana (jednÄ… atoli ranÄ™ odniosÅ‚a na ramieniu), wydostawszy siÄ™ wpÅ‚aw, a potem dziÄ™ki napotkanym łódkom rybackim przewieziona na Jezioro LukryÅ„skie – kazaÅ‚a siÄ™ zanieść do swojej willi”85. DomyÅ›liÅ‚a siÄ™ jednak, kto przygotowaÅ‚ zamach na jej życie. NastÄ™pnie zawiadomiÅ‚a syna – Nerona, że wyszÅ‚a caÅ‚o z zamachu i prosiÅ‚a, żeby na razie do niej nie przyjeżdżaÅ‚, ponieważ potrzebuje spokoju. Neron otrzymawszy wiadomość od matki bardzo siÄ™ zdenerwowaÅ‚, obawiajÄ…c siÄ™ jej zemsty. Zaraz zwoÅ‚aÅ‚ naradÄ™ z udziaÅ‚em Burrusa i Seneki. DoszÅ‚o do dramatycznej rozmowy, w czasie której po dÅ‚uższym milczeniu Burrus i Seneka uznali wreszcie, że nie można siÄ™ już cofnąć: Agrypina musi zginąć, w przeciwnym wypadku zginie Neron86. Burrus jednak, zapytany przez SenekÄ™, czy można użyć do morderstwa żoÅ‚nierzy gwardii pretoriaÅ„skiej, powiedziaÅ‚, „że pretorianie, zobowiÄ…zani wobec caÅ‚ego domu Cezarów i pomni Germanika, nie odważą siÄ™ na żaden okrutny czyn wobec jego córki; niech Anicetus wykona to, co przyrzekÅ‚”87. Zgoda Seneki i Burrusa przyÅ›pieszyÅ‚a Å›mierć Agrypiny. Anicetus ze swoimi żoÅ‚nierzami pokierowaÅ‚ zbrodniÄ…, a wysÅ‚annika Agrypiny MÅ‚odszej oskarżono o dokonanie zamachu na życie cesarza Nerona, a nastÄ™pnie zabito go. Anicetus otoczyÅ‚ strażą willÄ™, wyÅ‚amaÅ‚ nastÄ™pnie bramÄ™, porwaÅ‚ napotkanych niewolników i doszedÅ‚ do sypialni Agrypiny MÅ‚odszej – matki Nerona. „StaÅ‚a tam tylko garstka domowników, gdyż reszta uciekÅ‚a, przerażona wtargniÄ™ciem żoÅ‚nierzy. W sypialni byÅ‚o sÅ‚abe Å›wiatÅ‚o i jedna sÅ‚użebna, a AgrypinÄ™ coraz bardziej to niepokoiÅ‚o, że od syna nikt nie przybywaÅ‚, nawet Agermus. (…) kiedy potem sÅ‚użebna odchodziÅ‚, zawoÅ‚aÅ‚a za niÄ…: „Ty także mnie opuszczasz?”. Wtem spostrzega w tle Aniceta w towarzystwie trierarchy Herkulejusza i setnika floty Obarytusa. „JeżeliÅ› przyszedÅ‚ – powiada – w odwiedziny, możesz donieść, że mam siÄ™ lepiej; jeżeli po to, aby popeÅ‚nić zbrodniÄ™, zupeÅ‚nie nie wierzÄ™ w winÄ™ syna: on nie nakazaÅ‚ matkobójstwa!”. Mordercy otaczajÄ… jej Å‚oże, a pierwszy trierarcha uderzyÅ‚ jÄ… paÅ‚kÄ… w gÅ‚owÄ™. Kiedy setnik dobywaÅ‚ już miecza, aby jej zadać cios Å›miertelny, nadstawiajÄ…c żywota zawoÅ‚aÅ‚a: „Tu ugodź” – i pod wielu razami wyzionęła ducha”88.

Z kolei Swetoniusz w swoim źródle twierdzi, że Neron „gdy trzykrotnie zastosowaÅ‚ truciznÄ™ i widziaÅ‚, że matka uodporniona jest na jej dziaÅ‚anie, urzÄ…dziÅ‚ szczególny puÅ‚ap, aby nocÄ… opuszczony przy pomocy maszyny spadÅ‚ na Å›piÄ…cÄ…. Ten zamiar zostaÅ‚ ujawniony przez wtajemniczonych. Wówczas wymyÅ›liÅ‚ Neron statek dajÄ…cy siÄ™ rozÅ‚ożyć na części, aby skutkiem jego pozornego rozbicia lub zawalenia siÄ™ puÅ‚apu w kajucie matka zginęła”89. Później pojednaÅ‚ siÄ™ z matkÄ… i zaprosiÅ‚ jÄ… do Bajów celem wspólnego uczczenia Kwinkwatrów. PrzeciÄ…gnÄ…Å‚ celowo ucztÄ™, a powracajÄ…cej matce z Bauli, ofiarowaÅ‚ sztucznie urzÄ…dzony statek. Kiedy „dowiedziaÅ‚ siÄ™, że wszystko wypadÅ‚o na opak i że matka wpÅ‚aw dostaÅ‚a siÄ™ na brzeg, stanÄ…Å‚ bezradny. Tymczasem L. Agermus, jej wyzwoleniec, przybywa z radosnÄ… nowinÄ…, że matka siÄ™ uratowaÅ‚a i wyszÅ‚a bez szwanku. Nero ukradkiem podrzuca mu sztylet i natychmiast rozkazuje chwycić, zakuć w kajdany, jako podstawionego mordercÄ™, matkÄ™ zabić stwarzajÄ…c pozór, jakoby ona sama popeÅ‚niÅ‚a samobójstwo, schwytana na zbrodniczym dziaÅ‚aniu. (…) Oto podobno sam przybiegÅ‚, aby obejrzeć ciaÅ‚o zamordowanej, obmacywaÅ‚ czÅ‚onki, jedne ganiÅ‚, inne chwaliÅ‚, a poczuwszy pragnienie napiÅ‚ siÄ™ czegoÅ›”90.
A. Demandt z kolei podaje nam wiadomość o tym, że Agrypina MÅ‚odsza zostaÅ‚a zamordowana przez swojego syna Nerona, „ponieważ nie przestaÅ‚a go wychowywać”91.

Jak widać wszyscy historycy, są zgodni co do tego, że Agrypina Młodsza została pozbawiona życia prze swojego syna Nerona. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym, kto namówił Nerona do zamordowania matki. Jedni twierdzą, że główną sprawczynią była Sabina Poppea, inni uznają za winnych mordu Agrypiny Młodszej A. Burrusa i A. Senekę.
Moim zdaniem Neron zamordował swoją matkę – Agrypinę Młodszą pod wpływem nalegań Sabiny Poppei. Sabina Poppea bowiem była w tym czasie kochanką Nerona, która parła do małżeństwa z nim. Niechętna temu Agrypina, była tylko przeszkodą, którą Poppea postanowiła zniszczyć. Dużą pomocą Poppei było też to, że w najbliższym otoczeniu Nerona Agrypina Młodsza nie cieszyła się popularnością, a w związku z tym nie przeciwdziałał jej knowaniom. W taki oto sposób Neron doprowadził do śmierci Agrypiny Młodszej – swojej matki.
„Czy Neron oglÄ…daÅ‚ po Å›mierci matkÄ™ i piÄ™knoÅ›ci jej ciaÅ‚a wychwalaÅ‚ – jedni to przekazli, drudzy temu przeczÄ…. ZwÅ‚oki spalono jeszcze tej samej nocy na biesiadnym Å‚ożu wÅ›ród marnej ceremonii pogrzebowej; i jak dÅ‚ugo Neron panowaÅ‚, ani nie usypano jej mogiÅ‚y, ani nie wzniesiono pomnika grobowego. Potem za staraniem swej sÅ‚użby otrzymaÅ‚a maÅ‚y nagrobek przy drodze MizeÅ„skiej w pobliżu willi dyktatora Cezara, która bardzo wysoko poÅ‚ożona, daleki ma widok na rozpostartÄ… w dole zatokÄ™ morskÄ…”92.

O tym, że czeka jÄ… koniec, Agrypina MÅ‚odsza uwierzyÅ‚a wiele lat wczeÅ›niej, lecz sobie to lekceważyÅ‚a. „Mianowicie, kiedy raz zapytywaÅ‚a Chaldejczyków co do Nerona, ci odpowiedzieli, że bÄ™dzie panowaÅ‚ i zabije matkÄ™, a ona na to rzekÅ‚a: „Niech zabije, byleby panowaÅ‚”93.
Neron dopiero po dokonaniu zbrodni zdał sobie sprawę z jej potworności. Całą noc spędził w trwodze, przekonany, że o świcie czeka go zguba, że wszyscy odwrócą się od niego, jak od matkobójcy.
Warto by zadać w tym miejscu pytanie – czy Neron miał wyrzuty sumienia po zabójstwie swej matki? Uważam, że tak, bowiem tracąc Agrypinę Młodszą, Neron usunął jedyną osobę, która mogła mu pomóc. Świadczy też o tym jego zachowanie, o czym pisałam wyżej. Poza tym sądzę, że Neron będąc wówczas dwudziestodwuletnim młodzieńcem potrzebował jeszcze kogoś, kto by nim pokierował, pomógł, a w razie potrzeby zganił. Kto może dać to wszystko dziecku, jak nie matka?

Wyrzuty sumienia Nerona po zabiciu matki, John William Waterhouse

Uważam jednocześnie, że Agrypina Młodsza, będąc matką cesarza nie musiał zginąć w tak młodym wieku. Umierając miała bowiem zaledwie 43 lata. Sądzę, że zgubiło ją to, że nie umiała rozstać się z władzą w odpowiednim czasie. W czasie, kiedy Cesarstwo Rzymskie przeszło pod rządy jej syna, zamiast męża.
Agrypina MÅ‚odsza – córka Germanika i Agrypiny Starszej – byÅ‚a kobietÄ… energicznÄ… i odważnÄ…. UmarÅ‚a godnie, bowiem do koÅ„ca udawaÅ‚a, że nie wierzy w zbrodniÄ™, jakiej dopuÅ›ciÅ‚ siÄ™ jej syn, Neron. A tak scharakteryzowaÅ‚ jÄ… w swym dziele Tacyt, kiedy zostaÅ‚a żonÄ… cesarza Klaudiusza: „OdtÄ…d przybraÅ‚o paÅ„stwo innÄ… postać: wszystko sÅ‚uchaÅ‚o kobiety, która z paÅ„stwem rzymskim nie igraÅ‚a wÅ›ród kaprysów jak Messalina, lecz zaprowadziÅ‚a Å›cisÅ‚Ä… i jakby mÄ™skÄ… niewolÄ™; publicznie wystÄ™powaÅ‚a z powagÄ…, a częściej z dumÄ…;w domu nie byÅ‚o żadnych bezwstydów, chyba że tego interes jej wÅ‚adzy wymagaÅ‚. Niezmierna jej żądza zÅ‚ota tym byÅ‚a upozorowana, że jakoby siÄ™ podpory dla rzÄ…dów szukaÅ‚o”94.

Agrypinę Młodszą – matkę Nerona – zgubiło to, że nie umiała się rozstać z władzą. Miało to miejsce, moim zdaniem wtedy, kiedy cesarstwo przeszło pod rządy jej syna Nerona.
Śmierć Agrypiny Młodszej, a także śmierć jej syna Nerona, zakończyły w Rzymie rządy dynastii julijsko-klaudyjskiej.

Autor: Violetta Fułat-Światowska
Przypisy
  1. Tacyt, Roczniki, przeł. S. Hammer, Warszawa 1957, I 36.
  2. Swetoniusz, Żywoty Cezarów, przeł. J. Niemirska – Pliszczyńska, Wrocław 1987, Nero 6.
  3. Swetoniusz, Nero 5.
  4. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 10.
  5. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 11.
  6. J. Wolski, Historia powszechna. Starożytność, Warszawa 1994, s.410.
  7. Swetoniusz, Galba 5.
  8. A. Krawczuk, Neron, Warszawa 1984, s.57.
  9. A. Demandt, Prywatne życie cesarzy rzymskich, przeł. B. Tarnas, Gdynia 1997, s. 17.
  10. A. Krawczuk, Neron, Warszawa 1984, s.18.
  11. Demandt, s.103.
  12. Tacyt, XII 2.
  13. Tacyt, XII 3.
  14. Krawczuk, Neron, s. 52.
  15. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 26.
  16. Tacyt, XII 7.
  17. Tacyt, XII 8.
  18. Tacyt, XII 9.
  19. Tacyt, XII 7.
  20. Tacyt, XII 8.
  21. L. Joachimowicz, Seneka, Warszawa 1977, s.32.
  22. Tacyt, XII 8.
  23. Tacyt, XII 42.
  24. M. Jaczynowska, Niefortunny opiekun Nerona, "Mówią Wieki", nr 9, 1966, s.23.
  25. Tacyt, XII 25.
  26. Tacyt, XII 26.
  27. Tacyt, XII 58.
  28. Tacyt, XII 41.
  29. Tacyt, XII 42.
  30. Demandt, s.87.
  31. O. Jurewicz, L. Winniczuk, Starożytni Grecy i Rzymianie w życiu prywatnym i państwowym, Warszawa 1970, s.61.
  32. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 43.
  33. Tacyt, XII 67.
  34. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 44.
  35. Bieżuńska – Małowist, s.68.
  36. Tacyt, XII 45.
  37. Swetoniusz, Boski Klaudiusz 45.
  38. Swetoniusz, Nero 8.
  39. Tamże.
  40. Wolski, s.411.
  41. Swetoniusz, Nero 9.
  42. Krawczuk, Poczet cesarzowych Rzymu, Warszawa 1998, s.60.
  43. Swetoniusz, Nero 9.
  44. Tamże.
  45. Tacyt, XIII 1.
  46. Tamże.
  47. Tacyt, XIII 2.
  48. Tamże.
  49. Jaczynowska, s. 23.
  50. Swetoniusz, Nero 10.
  51. Jaczynowska, s.15.
  52. Wolski, s.411.
  53. Grimal, s.131.
  54. Demandt, s.104.
  55. Tacyt, XIII 13.
  56. Tamże.
  57. Tamże.
  58. Tacyt, XIII 14.
  59. Tamże.
  60. Swetoniusz, Nero 33.
  61. Tacyt, XIII 16.
  62. Tacyt, XIII 18.
  63. Tamże.
  64. Krawczuk, Nero, s. 147.
  65. Tacyt, XIII 18.
  66. A. Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich. Pryncypat, Warszawa 1986, s.71.
  67. Tacyt, XIII 19.
  68. Bieżuńska – Małowist, s.228.
  69. Tacyt, XIII 20.
  70. Tacyt, XIII 21.
  71. Tacyt, XIII 22.
  72. Krawczuk, Neron, s.150.
  73. Tacyt, XIII 23.
  74. Tacyt, XIII 25.
  75. Tacyt, XIII 45.
  76. Tacyt, XIV 1.
  77. Swetoniusz, Nero 34.
  78. Tacyt, XIV 3.
  79. Tamże.
  80. Demandt, s.67.
  81. Tacyt, XIV 3.
  82. Tacyt, XIV 4.
  83. Tacyt, XIV 5.
  84. Tamże.
  85. Tamże.
  86. Jaczynowska, s.24.
  87. Tacyt, XIV 7.
  88. Tacyt, XIV 8.
  89. Swetoniusz, Nero 34.
  90. Tamże.
  91. Demandt, s.103.
  92. Tacyt, XIV 9.
  93. Tamże.
  94. Tacyt, XII 7.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz siÄ™ do newslettera!

Zapisz siÄ™ do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów