Artykuły


Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym
bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Archimedes – człowiek, który postawił się Rzymianom

Grecki myśliciel Archimedes zasłynął nie tylko jako autor okrzyku „Eureka!1” (greckie określenie na niespodziewane odkrycie). To głównie za sprawą jego genialnych wynalazków i innowacyjnych machin udawało się przez długi czas bronić Syrakuzy przed potężną rzymską machiną wojenną. (więcej…)

Chrześcijanie wobec cesarstwa rzymskiego (I-IV w.)

Chrześcijaństwo jest obecnie jedną z głównych religii monoteistycznych dominujących na świecie. Jego początki wiążą się nieodłącznie z cywilizacją antycznego Rzymu. Cesarstwo rzymskie miało ogromny wpływ na kształtowanie się chrześcijaństwa, podobnie jak wyznawcy Chrystusa na dzieje cesarstwa. Porównanie obu tych zjawisk pozwoli nam na ukazanie stosunku chrześcijan wobec panowania rzymskiego. (więcej…)

Starożytny Rzym kolebką…. ubezpieczeń

W starożytnym Rzymie swój początek ma wiele wynalazków, z których korzystamy do dziś. Mieszkańcy antycznego miasta dali początek dzisiejszym wodociągom, budując akwedukty, stworzyli podwaliny prawa cywilnego, a także ubezpieczeń. Szczególnie zaskakujące jest to, że to właśnie w czasach antycznych pojawiły się pierwsze ubezpieczenia, z których tak chętnie korzystamy obecnie. (więcej…)

Klucze i zamki w antycznym Rzymie

Mało kto zastanawia się nad tym, jak niegdyś starożytni zamykali swoje domostwa, skrzynie czy cele. Jak się okazuje współczesny klucz czy zamek to właśnie wynalazek antyczny. Na przykład już w Egipcie czy Grecji stosowano zamki, które wykonywano z mocnego drewna. Większość jednak „patentów” ślusarskich pochodzi z Rzymu, który w dużej mierze przejął wiedzę od Etrusków. (więcej…)

Wakacje i turystyka w antycznym Rzymie

Antyczni Rzymianie tak jak my praktykowali wypoczynek każdej wiosny i lata. Najbogatsi już wiosną rozpoczynali peregrinatio, czyli wyjazdy do swoich domów za miastem. Cyceron np.: posiadał sześć willi, do których mógł się udać na wypoczynek, jeśli tylko miał na to czas, ochotę lub poczuł się zmęczony wielkomiejskim życiem w Rzymie. (więcej…)

10 największych skandali seksualnych w antycznym Rzymie

Antyczny Rzym po dziś jawi się nam jako świat wyuzdany, pełen golizny i zboczenia. Nieprzypadkowo duży wpływ na wyrobienie takiej opinii mieli nierzadko cesarze, dysponujący nieograniczoną władzą, oraz ich rodzina. Poniżej 10 skandali seksualnych, które wstrząsnęły Rzymem. (więcej…)