Artykuły


Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym
bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Czy antyczni Rzymianie znali trucizny?

Trucizny nie są czymś niespotykanym w dziejach współczesnych ani też nie były obce ludzkości w czasach wielkich imperiów takich jak Rzym. Trucizny wykorzystywano do zdobywania władzy, z zazdrości, z miłości, z rozpaczy, ale dzięki nim także wyleczono wiele chorób. Do dziś nie rozwikłano wszystkich zagadek związanych z tajemniczymi otruciami, ale warto też wspomnieć o tych rozwiązanych bowiem straceni truciciele w jakimś stopniu przyczynili się do zbierania i dokumentowania informacji na temat trucizn przez uczonych, które potem były wykorzystywane także do przyrządzania leków, które do dziś dnia często opierają się na dobrze znanych występujących naturalnie truciznach. (więcej…)

„Gladiator” – co jest prawdą, a co fikcją?

Generał Maximus jest głównym bohaterem dramatu historycznego „Gladiator” (2000) – który zapisał się w historii jako jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Pytanie jakie zadaje sobie każdy widz po obejrzeniu filmu, to do jakiego stopnia fabuła jest zgodna z prawdą historyczną. Postaram się na to pytanie odpowiedzieć. (więcej…)

Proces namiestnika Sycylii Gajusza Werresa

Proces namiestnika Sycylii Gajusza Werresa o nadużycia finansowe w roku 70 p.n.e. jest najlepiej opisanym i przedstawionym źródłowo wydarzeniem ukazującym, stopień korupcji urzędników rzymskich oraz wykorzystywania prowincji dla własnych egoistycznych potrzeb oraz chęci wzbogacenia się. (więcej…)

Archimedes – człowiek, który postawił się Rzymianom

Grecki myśliciel Archimedes zasłynął nie tylko jako autor okrzyku „Eureka!1” (greckie określenie na niespodziewane odkrycie). To głównie za sprawą jego genialnych wynalazków i innowacyjnych machin udawało się przez długi czas bronić Syrakuzy przed potężną rzymską machiną wojenną. (więcej…)

Chrześcijanie wobec cesarstwa rzymskiego (I-IV w.)

Chrześcijaństwo jest obecnie jedną z głównych religii monoteistycznych dominujących na świecie. Jego początki wiążą się nieodłącznie z cywilizacją antycznego Rzymu. Cesarstwo rzymskie miało ogromny wpływ na kształtowanie się chrześcijaństwa, podobnie jak wyznawcy Chrystusa na dzieje cesarstwa. Porównanie obu tych zjawisk pozwoli nam na ukazanie stosunku chrześcijan wobec panowania rzymskiego. (więcej…)

Starożytny Rzym kolebką…. ubezpieczeń

W starożytnym Rzymie swój początek ma wiele wynalazków, z których korzystamy do dziś. Mieszkańcy antycznego miasta dali początek dzisiejszym wodociągom, budując akwedukty, stworzyli podwaliny prawa cywilnego, a także ubezpieczeń. Szczególnie zaskakujące jest to, że to właśnie w czasach antycznych pojawiły się pierwsze ubezpieczenia, z których tak chętnie korzystamy obecnie. (więcej…)